Artikkeli kuva

SU

Toimitus suosittelee

Ministeri Lulu Ranne: Näin Suomi toimisi, jos tänne hyökättäisiin (video)

31.03.2024 |15:37

Nato-sotaharjoituksesta kertovan liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranteen puhe on hätkähdyttävän suoraa. Hän kertoo, mitä oikeasti tapahtuisi, jos viides artikla laukeaisi ja Suomeen hyökyttäisiin.

Lulu Ranne kuvaa sotaharjoitusta:

”Vihamieliset joukot lähtivät lähestymään Suomen kriittisiä kohteita. Lähtivät romauttamaan infraamme – nettiyhteyksiä, kuljetuksia , elintarvikeiden liikkumista.

Tilanne, jossa länsimaihin hyökätään, niin pyrkii vihollinen ensimmäisenä lamauttamaan yhteiskunnan kaikkien kriittisemmät toiminnot. Yhteydet eivät pelaa. Eivät nettiyhteydet, eivät tieyhteydet, eivät rautatieyhteydet. Ruoka ei liiku, energia ei saa, autot eivät liiku. Kaikki kriittiset yhteydet halutaan katkasta.”

Merkittävä osa liikenne- ja viestintäministeriön vastuulla olevista asioista liittyy turvallisuuteen.

Katso videohaastattelu täältä (20 min):

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa

06.08.2026 |10:50
5.
Suomen uutiset logo

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä

03.08.2026 |10:33
6.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi

03.08.2026 |14:33
8.
Suomen uutiset logo

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle

05.08.2026 |17:37
10.
Suomen uutiset logo

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon

08.08.2026 |13:32

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää