Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Soini: Suomi tarvitsee rakenteellisia uudistuksia, ei pitkiä leikkauslistoja

11.12.2013 |15:47

Perussuomalaiset pakottivat hallituksen avoimuuteen, puheenjohtaja Timo Soini korosti ryhmäpuheenvuoronsa aluksi hallituksen tiedonantokeskustelussa keskiviikkona eduskunnassa.

– Ette te tätä olisi halunneet tähän saliin tuoda. Ettekä te heti paketin valmistuttua ilmoittaneet tiedonannosta mitään. Olisitte mieluusti haudanneet tämänkin kammioonne, kuten Kreikan vakuussopimuksen. Mutta perussuomalaisten puheet välikysymyksestä muuttivat suuntanne. Me pakotimme teidät avoimuuteen, Soini totesi.

Soinin mielestä hallitus on menettänyt uskonsa Suomeen ja suomalaiseen työhön. Kun olisi pitänyt keksiä keinoja, joilla saadaan talous käännettyä kasvuun, hallitus keskittyi leikkauslistoihin ja julkisen sektorin alasajoon.

Hallituksen paperissa todetaan: ”Mitä uskottavampaa julkisen talouden kestävyyden turvaava rakennepolitiikka on, sitä vähemmän tarvitaan kasvua jarruttavia veronkorotuksia ja menoleikkauksia lyhyellä aikavälillä.”

– Tästä huolimatta pääministeri Jyrki Katainen on jo mennyt lupaamaan uusia, kovia menoleikkauksia kehyksiin. Hallitus ei siis itsekään pidä rakennepakettiaan uskottavana. Saman ovat todenneet sekä ekonomistit että etujärjestöt, Soini moitti.

Yksittäisiä leikkauskohteita

Soinin mukaan rakenneuudistuspaperi ei edistä talouskasvua. Yksittäisiä leikkauskohteita sen sijaan löytyy.

– Kotihoidontuen leikkausta hallitus myy kestävyysvajeen umpeenkuromisena. Kuitenkin se lisää kustannuksia yli 100 miljoonalla. Pisteenä iin päälle olette nyt päättäneet korottaa päivähoitomaksuja. Lapsiperheet saavat kuritusta oikein isän kädestä, Soini sivalsi.

– Toisen asteen opetuksesta taas vähennetään 200 miljoonaa. Tinkiminen koulutuksesta on hyvin kyseenalaista, mihin Pisan tulosten olisi luullut kaikkien eduskunnassa herännen. Suomen menestys rakentuu korkealaatuiselle koulutukselle.

Vuodepaikkojen vähentäminen ei ratkaise yksin

Lisäksi hallitus aikoo säästää 300 miljoonaa euroa leikkaamalla vanhusten pitkäaikaisten hoitopaikkojen määrää.

– Vanhainkotien ja terveyskeskusten vuodeosastojen vähentäminen ei kuitenkaan ratkaise mitään, jos kokonaisuutta ei osata ottaa huomioon. Myös kotihoitoon liittyvät ongelmat tulee ensin ratkaista.

– Jos painopistettä halutaan siirtää kotihoitoon ja samalla mahdollistaa kattava hoito, voidaan kysyä, miksi hallitus ei siirrä omaishoidon tukea Kelan hoidettavaksi? Tätä ovat ehdottaneet niin Perussuomalaiset kuin valtiosihteeri Hetemäen johtama virkamiesryhmä, Soini muistutti.

Yrittäjät unohdettu

Soinin mielestä hallitus on unohtanut yrittäjät.

– On hämmästyttävää, että tässä teidän rakennepaketissanne ei mainita yrittäjyyttä lainkaan, lukuun ottamatta vanhoja virsiä yritysrahoituksesta. Miten tämä on mahdollista? Meillä on yrittäjäpuolueen puheenjohtaja pääministerinä eikä sanaakaan yrittäjyydestä? Lähdette kiertueelle kuuntelemaan yrittäjiä nyt kun kaikki päätökset on tehty. Kuinka te kehtaatte? Ja kyllähän te kehtaatte, Soini syytti.

Hän kysyi myös, ryöstikö SDP pääministeriltä poliittisen johtajuuden. Kesällä Jutta Urpilainen julisti, että Suomen talouden ongelmat eivät olekaan suhdanteellisia vaan rakenteellisia. Rakennepaketti ei ole saanut käännettyä sosialistien kannatusta nousuun, eikä se saa Suomen talouttakaan virkoamaan.

– Urpilainen ja Katainen. Hallituspolitiikan Hannu ja Kerttu. Te olette kuin sinipunakynä. Jompikumpi pää piirtää aina. Kumpi tällä viikolla? Soini kysyi.

 

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää