Soini uskoo eurokriittisen AfD:n tulevaisuuteen

23.09.2013 |14:55

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini harmittelee Saksan eurokriittisen Vaihtoehto Saksalle -puolueen jäämistä täpärästi rannalle Saksan liittopäivävaaleissa. Puolue sai 4,7 prosenttia äänistä, eikä siten ylittänyt viiden prosentin äänikynnystä.

– Se kestää tällaisten puolueiden vakiinnuttaminen ja nousukiitoon saaminen. Se ei ole mikään helppo asia, puhun kokemuksesta. Itse olen johtanut puoluetta 16 vuotta ja ennen kuin se pääsi näihin lukemiin niin piti tehdä pitkälti toistakymmentä vuotta töitä, hän sanoo Yle Uutisille.

Soini uskoo Vaihtoehto Saksalle -puolueen nousevan äänikynnyksen yli ensi kevään eurovaaleissa että heilahtaa.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29
3.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31
6.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää