Soini yritti kaapata puolueen takaisin – joutui tyytymään eduskuntaryhmän hajottamiseen

08.07.2017 |15:02

Kun perussuomalaisten puoluekokouksesta on kulunut neljä viikkoa, alkaa käsitys tapahtumien kulusta selvitä. Ylen toimittaja Sara Rigatellin juttu vahvistaa, että soinilaiset itse yrittivät vallankaappusta, josta halla-aholaisia syyttivät.

Rigatelli haastatteli juttuunsa noin 30 perussuomalaista ja muiden puolueiden edustajilta. Jutun mukaan keskeisiä toimijoita operaatiossa olivat Timo Soinin itsensä lisäksi ennen kaikkea Jussi Niinistö.

Perussuomalaisten naantalilaisen varakansanedustajan Vilhelm Junnilan Uuden Suomen Puheenvuorossa esittämä käsitys tapahtumien kulusta vastaa pääpiirteissään Ylen antamaa kuvaa. Junnilan käsityksen mukaan Soinin A-suunnitelmissa oli kuitenkin mukana myös itse puolueen kaappaaminen takaisin puoluehallituksen kautta. Tämä kaatui kuitenkin siihen, ettei Jussi Niinistöä valittu varapuheenjohtajaksi ja siihen, ettei sääntömuutos mennyt puoluekokouksessa läpi.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?

19.11.2025 |21:13
3.
Suomen uutiset logo

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”

21.11.2025 |10:13
4.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen

18.11.2025 |12:12
7.
Suomen uutiset logo

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan

21.11.2025 |20:03

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää