Artikkeli kuva

Anni Reenpää

Soinista tehty kantelu vailla perusteita – HBL:n vedettävä johtopäätökset

25.02.2016 |14:38

Oikeuskanslerille tehty kantelu Timo Soinin (ps.) väitetystä lehdistöboikotista ei johtanut toimenpiteisiin. Oikeuskansleri vastasi eilen piraattipuolueen vpj Janne Paalijärven tekemään kanteluun, joka koski Soinin väitettyä haluttomuutta antaa lausuntoja sanomalehti Hufvudstadsbladetille. 

Soini muistuttaa plokissaan, että HBL:n päätoimittaja Tommy Westerlund väitti hänen rikkoneen ministerivalaansa. Väitös oli vakava. Oikeuskanslerin päätös kuitenkin osoittaa, että syytös oli perusteeton. Soini esittää toiveensa siitä, että lehti vetää asiasta johtopäätökset.

– Asiasta nostettiin älämölö joulun alla. Useat tahot riensivät innosta puhkuen ” tuomitsemaan” toimintani. Toivon, että niin kantelija, Hufvudstadsbladetin päätoimittaja ja muut asiasta lausuneet vetävät asiasta tarpeelliset johtopäätökset ja oikaisevat virheelliset käsityksensä, Soini kirjoittaa.

Korjaus klo 17:31: Piraattipuolueen vpj:n nimi korjattu.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?

19.05.2026 |11:50
6.
Suomen uutiset logo

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa

18.05.2026 |13:51
9.
Suomen uutiset logo

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun

21.05.2026 |11:00

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää