Sosiaalipuoli unohdettu sote-huumassa

27.02.2013 |13:37

Sosiaalipuoli on jäänyt unholaan hallituksen sote-uudistuksessa, sanoo Itä-Suomen yliopiston yhteiskunta- ja kauppatieteiden tiedekunnan dekaani Juha Kinnunen.

Hän sanoo Yle Radio 1:n Ykkösaamussa, että koko uudistusta on tehty terveysasiat edellä ja sosiaalipalveluiden yksityiskohdista on keskusteltu vähän. Tutkijan mukaa sosiaalipuolessa riittää paljon pohdittavaa ennen kuin uudistus valmistuu.

Kinnunen pitää 34 sote-alueen kokoluokkaa oikeana, mutta pienempikin määrä riittäisi.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”

25.03.2026 |18:09
5.
Suomen uutiset logo

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä

23.03.2026 |14:03
7.
Suomen uutiset logo

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”

24.03.2026 |13:32
10.
Suomen uutiset logo

Vaatimus massamaahanmuutosta yhteiskunnan pelastamiseksi ei enää uppoa kansaan – Purra: ”Kauan siihen meni – hyvä persut!”

23.03.2026 |16:37

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää