

Mika Kylmämäki
Stubb tuomitsi kyselytunnilla perussuomalaisiin kohdistuneen ilkivallan
Anarkistien väkivalta ja vahingonteot nousivat ensimmäisenä asiana esille eduskunnan kyselytunnilla torstaina. Perussuomalaisten poliisikansanedustaja Mika Raatikainen viittaisi Helsingin piiritoimiston ikkunoiden särkemiseen, joka tapahtui äskettäin jo toiseen kertaan. Asia on ajankohtainen myös lauantaisen itsenäisyyspäivän vuoksi.
– Valitettavasti pieni ryhmä ihmisiä ei ymmärrä vapauden tuomaa vastuuta ja elää niiden sääntöjen mukaan, jotka vapailla vaaleilla valittu eduskunta on luonut. Ensin on uhottu ja sitten tuhottu ja näyttää, että näiden pikkuanarkistien puuhailut jatkuvat edelleen, Raatikainen aloitti.
– Joitakin aikoja sitten rikottiin perussuomalaisten Helsingin piiritoimiston ikkunat jo toistamiseen lyhyen ajan sisällä ilmeisesti ajatuksena estää laillinen toiminta näissä tiloissa. Mihin toimiin valtiovalta aikoo ryhtyä turvatakseen kansalaisjärjestöjen, poliittisten puolueiden demokraattisen ja perustuslaillisen toiminnan ilman, että vasemmistoanarkistit tai muut vastaavat laittomin keinoin häiritsevät toimintaa, Raatikainen kysyi.
Räsänen tuomitsi ikkunoiden kivityksen
Sisäministeri Päivi Räsänen (kd.) tuomitsi puoluetoimiston ikkunoiden rikkomisen ja toivoi poliisin selvittävän rikoksen huolellisesti, jotta syylliset saadaan vastuuseen teoistaan.
– Poliisin tehtävänä on seurata ryhmiä, jotka voivat saada tämän tyyppistä vahinkoa aikaan. Mainitsitte anarkistiryhmät ja suojelupoliisi tekee työtä, jossa seurataan sellaisia henkilöitä ja ryhmiä, jotka voivat olla demokratiaa ja valtiollisia elimiä uhkaamassa. Myös poliisilla on tehtävänsä paikallisesta turvallisuudesta huolehtimisessa, Räsänen vastasi.
Onko linnan juhliin varauduttu?
Raatikainen arveli kaikkien muistavan kepakoilla aseistautuneet ja muovinaamareidensa taakse piiloutuneet ryhmät, jotka viime itsenäisyyspäivänä Tampereella luulivat maailman paranevan hevosia hakkaamalla ja poliisin kanssa painimalla.
– Jotain samantyyppistä lienee valitettavasti odotettavissa tänäkin vuonna. Maailma ei yllättäen parantunutkaan näiden vähemmän nerokkaiden maailmanpoliittisten tekojen avulla, Raatikainen otaksui.
Ruotsissa isompia mellakoita
– Naapurimaassamme Ruotsissa on ollut useampia mellakoita, joissa autoja on poltettu, ihmisiä pahoinpidelty ja rakennuksia tuhottu ja liikkeitä ryöstetty poliisin katsellessa tapahtumia hieman kauempaa. Onko Suomessa pidetty huolta siitä, että turvallisuusviranomaisillamme on tarvittava varustus ja koulutus mahdollisesti tulevien suurempien mellakoiden varalta, Raatikainen kysyi.
Räsänen sanoi poliisin varautuneen mahdollisiin häiriöihin, hän sanoi käyneensä poliisin kanssa tilannetta läpi viimeksi eilen.
– Suurempia uhkaavia tilanteita ajatellen hallitus teki esityksen, että eduskunta hyväksyisi 2,4 miljoonan euron lisäyksen poliisin varusteisiin ja kalustoon, jotta pystyttäisiin varautumaan ajanmukaisesti vakavampiin uhkiin, myös terrorismiin, Räsänen sanoi.
Soini vetosi Stubbiin
Puheenjohtaja Timo Soini (ps.) sanoi ilkivallasta olevan lyhyt matka väkivaltaan.
Arvoisa pääministeri, niin Teillä kuin minullakin on kokemusta eurooppalaisesta politiikasta. Emme halua sellaista tilannetta Suomeen, joka osin Euroopassa ja osin Pohjoismaissa vaalikamppailua ryydittää: poliisisaattueet ja turvamiehet. Haluamme avointa yhteistyötä. Että kaikki omista arvoistaan antavat kansalle ohjelman äänestettäväksi, Soini linjasi.
– Vetoan nyt Teihin ja kaikkiin puoluejohtajiin, että kaikki yhdessä tuomitsisimme väkivallan, koska sellaista emme kukaan halua nähdä, että vaalityöhön lähtevät olisivat fyysisesti vaarassa, Soini vetosi.
– Nämä tapaukset ovat herättäneet huolta helsinkiläisessä järjestöväessä. Osa on ajatellut jopa, voivatko he enää kokoontua näissä tiloissa, kun ei tiedä, koska tulee kakkosnelonen tai tiili sisään, Soini kuvasi.
Alexander Stubb (kok.) sanoi olevansa Soinin kanssa täsmälleen samaa mieltä. Hän tuomitsi vahvasti ilkivallan, jota perussuomalaisten Helsingin piiritoimistossa nähtiin.
– Tuomitsen myös ihmiset, jotka pyhittävät tekonsa päämääränsä edessä ja antavat palaa ihan täysiä. Sellaisessa yhteiskunnassa emme halua Suomessa elää, Stubb sanoi.
– Kiitän Teitä pääministeri tästä, Soini sanoi lopuksi.
Kettunen: särkeminen oire turvattomuudesta
Pentti Kettunen (ps.) arveli ikkunoiden särkemisen olevan oire jostain laajemmasta.
– Tuolla perukoilla ihmiset tuntevat turvattomuutta, kun poliisin voimavaroja on heikennytty, poliisin rahoja on pienennetty, lakkautettu liikkuva poliisi ja tämä on johtanut siihen, että saattaa tapahtua vielä ikävämpiä asioita. Olisiko nyt aika vihdoinkin sisäiseenkin turvallisuuteen lisätä huomiota ja lisätä poliisien voimavaroja niin, että he pystyisivät suojaamaan kansalaisten turvallisuuden kaikissa tilanteissa, Kettunen kysyi.
Räsänen: poliisien määrä jopa kasvanut
Räsänen vastasi, että poliisin rahoja ei ole pienennetyt. Jo 2012 lisättiin 30 miljoonaa euroa ja torjuttiin leikkaukset. Poliisien määrä kasvaa hiukan: tänä vuonna se on 7450 ja ensi vuonna se nousee 7500:n yli.
– Tällä vaalikaudella vaikeasta tilanteesta huolimatta poliisien määrä ja toimintakyky on pystytty turvaamaan, Räsänen sanoi.
Painopiste on siirretty sisäiseen turvallisuuteen, mutta seuraavat vuodet tulevat olemaan vaikeita, Räsänen ennakoi.
Kuva: Kiakkovieraiden mielenosoituskulkue Tampereella 6. joulukuuta 2013.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ilkivalta Anarkismi Päivi Räsänen Alexander Stubb Mika Raatikainen Väkivalta Poliisi Pentti Kettunen Timo Soini
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas kehotti heittämään itsenäisyysjuhlissa polttopullon

Perussuomalaisten Hämeentien toimiston ikkuna taas rikki
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää