Sukupuolentutkimuksen seura palkitsi Ratto-lehden pornotekstejä analysoineen gradun – ”feministinen analyysi on oivaltavaa”

19.12.2018 |00:26

Sukupuolentutkimuksen seuran gradupalkinto myönnettiin tänä vuonna suomalaisen pornografian ”rodullistavia representaatioita” setvineelle pro gradu -tutkielmalle.

Gradun aineistona toimi kolme Ratto-lehden 2010 ilmestynyttä numeroa: Latinopimut, Aasian aarteet sekä Seksikkäät Suomi-naiset.

Seuran mukaan tutkielma osoittaa, miten niin sanotun rodun kategoriaa tuotetaan, ylläpidetään ja uusinnetaan pornografian kontekstissa.

Gradupalkinnon saajan valitsi yhdeksän ehdokkaan joukosta professori emerita Harriet Silius. Siliuksen mukaan gradun feministinen, antirasistinen ja intersektionaalinen analyysi on oivaltavaa ja hyvin teoriaan ankkuroitua. Työ on sujuvasti kirjoitettu ja tulkinnat vakuuttavia.

Noin satasivuinen gradu on luettavissa täällä >

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia

18.09.2026 |15:24
9.
Suomen uutiset logo

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla

21.09.2026 |13:01

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi