Artikkeli kuva

Lehtikuva Soile Kallio

Suomalaiset yhtiöt säilytettävä suomalaisissa käsissä

10.09.2013 |19:43

Pörssiyhtiöiden hallitusammattilainen Harri Suutari sanoo Yle Uutisille myöntämässään haastattelussa, että suomalaisissa yhtiöissä tulisi keskeinen johto säilyttää suomalaisissa käsissä myös silloin, kun yhtiön pääomistus on ulkomailla. Ainakin toimitusjohtajan ja rahoitusjohtajan tulisi Suutarin mukaan olla suomalaisia.

Kolmen pörssiyhtiön hallituksen puheenjohtajalle suomalaislähtöinen yhtiö on muutakin kuin vain taloudellisia tunnuslukuja. Jos keskeinen johto pysyy suomalaisilla, säilyy ymmärrys myös lähtökohdista ja toimintaympäristöstä.

– Sen verran pitää olla isänmaallisia, Suutari summaa.

MIKA MÄNNISTÖ


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –

29.08.2026 |20:27
3.
Suomen uutiset logo

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia

29.08.2026 |14:02
9.
Suomen uutiset logo

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”

28.08.2026 |13:33
10.
Suomen uutiset logo

Väkivaltaisuudet puhkesivat taas Ceutassa – Espanja pyytää Frontexia apuun

29.08.2026 |11:15

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää