Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Suomalaista koulua tarvitaan – ammatillisesta ja lukiokoulutuksesta Suomen uusi vientituote

29.06.2016 |14:14

Hallituksen koulutusviennin esteiden purkaminen etenee. Asiaa pohtinut työryhmä esittää monia toimenpiteitä, joilla toisen asteen koulutuksen eli ammatillisen ja lukiokoulutuksen vienti Euroopan ulkopuolelle helpottuu. Hallitus näkee mahdollisena jopa 350 miljoonan euron liikevaihdon vuoteen 2018 mennessä.

Marokossa kansanedustaja Tiina Elovaaralta kysyttiin suomalaisen koulun perään.

– Suomalainen koulutus on maailmanluokkaa. Tämä tiedetään maailmalla. Työmatkalla Marokossa minulta tultiin kysymään, miten saamme tänne suomalaisen koulun, Elovaara kertoo.

Koulutusvientiä lisättävä

Perussuomalaiset on vaatinut eduskuntavaaliohjelmassaan koulutusviennin lisäämistä Euroopan ulkopuolelle.

– Maineemme hyvänä koulutusmaana on vielä voimissaan. Tämä täytyy hyödyntää nyt. Hienoa, että olemme hallituksessa saaneet hankkeen näin nopeasti eteenpäin. Ja erityiskiitokset työryhmälle hyvästä työstä, Elovaara jatkaa.

– Suomen kannattaa pienenä maana keskittyä siihen, missä olemme hyviä. Ja onhan tässä maailmanparannusnäkökulmakin: Jos tasa-arvoa ja oikeudenmukaisuutta korostava suomalaisen koulun malli leviää maailmalla, niin sillä voi olla suurta merkitystä etenkin kehittyvien maiden tulevaisuudelle. Tässä meillä on suuri vastuu, että koulutuksemme periaatteet ovat osa vientipakettia.

Laatua vaalittava

Koulutusvienti tarvitsee vahvan taustaorganisaation tuekseen, kuten työryhmän esityksessä painotetaankin.

– Suomalaisen koulutuksen korkeaa laatua on vaalittava. Siitä ei saa tulla halpaa markkinatuotetta, Elovaara painottaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Somalian kansanedustaja vastustaa rikollisten pakkopalautuksia: ”Emme halua raiskaajia, pedofiileja tai jengipomoja Ruotsista Mogadishun kaduille”

06.10.2025 |09:14
2.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen äimän käkenä: Vasemmistomeppi hakkasi miehen päätä vasaralla ja pidätettiin – sai rankan linnatuomion sijaan Li Anderssonin tukemana syytesuojan ja lämpimät halaukset

07.10.2025 |17:42
10.
Suomen uutiset logo

Greta Thunberg ja Hamas-epäilyt: Israelin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen terroristijärjestöön

07.10.2025 |09:57

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää