Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Suomen on oltava entistä paremmin varautunut muuttuvan maailman kriiseihin

25.10.2025 |11:35

Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittinen ympäristö on muuttunut Naton jäsenyyden myötä, ja hallitus haluaa vahvistaa sosiaali- ja terveydenhuollon roolia osana kokonaisturvallisuutta. Uusi lakiesitys velvoittaa hyvinvointialueet tukemaan Puolustusvoimia kriisi- ja häiriötilanteissa, ja valtio rahoittaa tehtävät täysimääräisesti.

Sosiaali- ja terveydenhuollon järjestämisestä annettua lakia muutetaan turvaamaan hyvinvointialueiden kykyä tukea Puolustusvoimia häiriötilanteissa ja poikkeusoloissa. Velvollisuus antaa virka-apua kohdistuu vain hyvinvointialueisiin. Vastaavaa laintasoista sääntelyä ei aiemmin ole ollut.

Esitys vahvistaa luottamusta kriisi- ja häiriötilanteissa

Esitys selventää hyvinvointialueille kohdistettuja varautumisvelvoitteita ja turvaa varautumista, valmiutta ja erityisesti kriittisten toimintojen jatkuvuutta. Esitystä kannatettiin laajasti sosiaali- ja terveysvaliokunnan asiantuntijakuulemisissa.

– Lakiesitys vahvistaa kansalaisten luottamusta toimintakykyyn kriisi- ja häiriötilanteissa, koska terveydenhuollon kriittinen rooli on tunnistettu ja vahvistetaan lain tasolla osana puolustuskykyä ja siviiliyhteiskunnan turvaa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Anne Rintamäki.

Uudet tehtävät rahoitetaan täysimääräisesti valtion erillisrahoituksella valtioneuvoston päätöksellä ja rahoitus sovitetaan valtion talousarvioon. Sosiaali- ja terveysvaliokunta korostaa mietinnössään, että rahoituksessa tulee huomioida myös alueelliset erot, kuten Pohjois-Suomen pitkät välimatkat.

Sosiaali- ja terveydenhuolto on osa kokonaisvarautumista

Suomen on oltava entistä paremmin varautunut muuttuvan maailman kriiseihin, oli kyse sitten huoltovarmuudesta tai väestön hyvinvoinnista. Varautuminen tarkoittaa myös sitä, että Suomi on varannut siihen tarpeeksi rahaa.

Naton jäsenenä Suomen puolustusmäärärahojen tulee olla vähintään viisi prosenttia kansallisesta bruttokansantuotteesta vuoteen 2035 mennessä ja tästä enintään 1,5 prosenttia voidaan käyttää muihin kuin suoriin puolustusmenoihin, kuten turvallisuuteen.

– On tärkeää, että tästä rahamäärästä kohdistetaan riittävästi sosiaali- ja terveydenhuoltoon, koska sotepalvelut ovat olennainen osa kokonaisturvallisuutta ja varautumista, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää.

Sosiaali- ja terveysvaliokunta nosti mietinnössään esiin sen, että hyvinvointialueen luottamushenkilöille, viranhaltijoille ja työntekijöille tulee antaa laaja-alaisesti koulutusta valmiutta ja varautumista koskevista asioista ja että heidän tulisi osallistua valmiusharjoituksiin. Myös riittävät henkilöstöresurssit sosiaali- ja terveydenhuollon valmiuden ja varautumisen tehtävissä hyvinvointialueilla tulee varmistaa. Valiokunnan mukaan lainsäädäntö vaatii jatkokehittämistä edelleen.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää