Suomen pitäisi kiirehtiä biotaloutta

14.03.2013 |11:05

Suomessa on valtavasti uusiutuvia luonnonvaroja. Suomi menettää kuitenkin etsikkoaikaansa biotalouden kärkijoukossa. Näin sanotaan keskiviikkona julkaistussa Ajatuspaja e2:n Harppaus biotalouteen -raportissa.

Suomessa uusiutuvia luonnonvaroja asukasta kohti on maailman neljänneksi eniten. Edellä ovat vain Bolivia, Kongo ja Kanada. Raportin toimittanut tutkija Hannu Savolainen sanoo keskustan Suomenmaan mukaan, että Suomi ei tästä huolimatta ole biotalouden edelläkävijä.

– Suomi on menettämässä etsikkoaikansa. Nyt tarvitaan johtajuutta. Valtion täytyy ottaa vahva rooli.

Ajatuspaja e2 ehdottaa uuden valtionyhtiön ja sijoitusrahaston perustamista tukemaan biotalouden hankkeita ja investointeja. Lisäksi haittaveroja ja investointitukia on suunnattava niin, että biotalouteen siirtyminen vauhdittuu.

Raportti julkaistiin keskiviikkona Helsingissä.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

8.
Suomen uutiset logo

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä

08.10.2026 |10:31
9.
Suomen uutiset logo

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta

10.10.2026 |14:01
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista

13.10.2026 |12:01

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi