Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Suomen teollisuus yskii – valtiolainoille myyntisuosituksia

08.08.2014 |11:52

Suomen taloustilanne on huteralla pohjalla, sillä Tilastokeskus kertoi Suomen teollisuustuotannon pudonneen kesäkuussa 1,4 prosenttia vuoden takaisesta. Vuoden alusta kesäkuun loppuun mennessä pudotusta on kertynyt jo 4 prosenttia.

Tämän lisäksi teollisuuden uudet tilaukset kääntyivät laskuun. Toimialoista vain tekstiiliteollisuudelle satoi vuotta aiempaa enemmän tilauksia.

Uutistoimisto Bloombergin haastattelemat analyytikot kehottavat nyt jo myymään Suomen valtiolainoja. Mikäli velkakirjojen myynti yltyisi, niin valtiolainojen korot nousisivat jälkimarkkinoilla heikentäen Suomen rahoitusasemaa tulevien velkakirjamyyntien eli emissioiden kohdalla. Tällöin Suomi joutisi maksamaan lainarahastaan suurempaa korkoa. Valtiovarainministeri Antti Rinteen (sd.) budjettiehdotuksessa ensi vuodelle sisältyisin noin 4 miljardin euron lisävelkaantumistarve.

Suomen hallitus yrittää neuvotella korvauksia EU:lta, sillä Venäjän vastaiset pakotteet ja tämän vastatoimet sattuvat nimenomaan Suomeen kaikista eniten.

Suuretkin euromaat, kuten Italia ja Ranska ovat anoneet höllennyksiä aiemmin, mutta eivät ole onnistuneet. Nämä maat ovat tosin anoneet huojennuksia eri syystä. Näiden maiden tulisi saada valtiontalous kasvu- ja vakaussopimuksen sovittuihin rajoihin.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
3.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
6.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
8.
Suomen uutiset logo

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”

23.10.2026 |17:29
10.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi