Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Suomi jengirikollisuudessa jo Ruotsin tiellä – sisäministeri Rantanen: Tiukka maahanmuuttopolitiikka ja maahanmuuton vähentäminen voivat vielä muuttaa suunnan

24.02.2026 |13:32

Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen sisäisessä turvallisuudessa uhkina korostuvat erityisesti järjestäytynyt rikollisuus, katujengit ja nuorisorikollisuus. Ministeri varoittaa seurauksista, jos ongelmiin ei tartuta määrätietoisesti ja ajoissa.

Perussuomalaisen sisäministeri Mari Rantasen johtaman ministeriön hallinnonala vastaa Suomen sisäisestä turvallisuudesta. Rantanen sanoo, että Suomen sisäisessä turvallisuudessa on tunnistettavissa kolme keskeistä ongelma-aluetta.

– Ensinnäkin järjestäytynyt rikollisuus kasvaa, kovenee ja kansainvälistyy. Näemme esimerkiksi Ruotsin järjestäytyneen rikollisuuden katujengien vaikutukset, jotka ulottuvat myös Suomeen. Lisäksi meillä on omia katujengejä, ja kolmanneksi nostaisin esiin nuorisorikollisuuden. Kaikki nämä ilmiöt liittyvät toisiinsa, Rantanen kertoo.

Ministerin mukaan myös tietoverkkoavusteinen rikollisuus on kasvava trendi ja rajakysymykset ovat nousseet esiin kuluvalla hallituskaudella.
Rantanen kommentoi aihetta Roni Arvosen juontamassa Kuuntelija-podcastissa, jonka voi kuunnella kokonaisuudessaan täältä.

Ruotsin kollegat varoittavat

Rantanen viittaa Ruotsin jengi- ja rikostilanteeseen kehityssuuntana, jota Suomessa tulisi välttää.

– Ruotsalaiset kollegat sanovat varsin suoraan, että älkää Suomessa toistako meidän virheitämme. Heidän virheensä on ollut se, että ongelmia ja ilmiöitä on 20 vuoden ajan lakaistu maton alle, Rantanen sanoo.

Ruotsissa maahanmuuton hallinnan epäonnistuminen ja kasvava rikollisuus ovat kärjistyneet vakavaksi yhteiskunnalliseksi ongelmaksi, joka on ollut viime vuosina paljon esillä sekä kotimaassa että kansainvälisesti.

Ruotsalaisviranomaisten mukaan maahanmuutto ja sen volyymi, heikko kotoutuminen, alueellinen eriytyminen sekä rikollisuus liittyvät yhteen.

– He sanovat, että tehkää kaikkenne, ettette joudu tähän samaan tilanteeseen. Jos haluaa noudattaa ruotsalaisten varoituksia ja erittäin ystävällisiä neuvoja, niin sen pitää lähteä maahanmuuttopolitiikasta ja maahanmuuton vähentämisestä, Rantanen kertoo.

Ministeri katsoo suomalaista yhteiskuntaa huolestuneena, koska tietyissä asioissa kuljemme samaa tietä kuin Ruotsi.

– Olemme Ruotsin tiellä. Se suunta on mahdollista kääntää, mutta sitä pitää tehdä koko ajan ja joka paikassa, Rantanen painottaa.

Poliisin toimet ja huoli kouluista

Rantasen mukaan poliisi onkin jo selvästi kiristänyt otettaan nuorisorikollisuudesta ja katujengeistä Suomessa. Hän pitää erityisen huolestuttavina kouluista tulevia varoitusmerkkejä.

– Esimerkiksi kouluista tulevat hiljaiset signaalit, joista ei puhuta avoimesti, ovat todella huolestuttavia. Tässä riittää tekemistä, sillä jos koulussa tapahtuvia asioita peitellään, se ei varmasti johda mihinkään hyvään. Jos vertaa Ruotsiin, niin siellä jengien rekrytointi tapahtuu nimenomaan kouluissa, Rantanen kertoo.

– Ruotsissa alaikäisiä ja nuoria aikuisia on rekrytoitu rikollisverkostoihin. Ministeri korostaa, että vastaavanlaista kehitystä ei pidä päästää syntymään Suomessa.

– Tällaista ei ainakaan meillä kannata päästää tapahtumaan. Ongelmiin ei päästä käsiksi, jos niitä ei tunnisteta, tunnusteta ja nosteta ikään kuin pöydälle, Rantanen sanoo.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Vähämäki listaa hallituksen panostuksia turvallisuuteen: Lisää poliiseja, rikollisuus kuriin, turvapaikkahakemukset ja jengit tiukassa otteessa

18.02.2026 |12:41
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset kiristää otetta jengeistä: Poliisi saa uudet työkalut nuoriso- ja katujengirikollisuuden torjuntaan

10.02.2026 |16:05

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”

23.02.2026 |11:00

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää