Suomi sai haluamansa maataloustuet

26.06.2013 |14:04

Jäsenmaiden ministerit saivat päätöksen maatalousuudistuksesta valmiiksi viime yönä. Yksi Suomen keskeisistä tavoitteista oli tuotantosidonnaisten tukien osuuden kasvattaminen. Se nousikin enintään 10 prosentista enintään 13 prosenttiin maan saamasta suorasta maataloustuesta. 13 prosentin tason saa ylittää komission luvalla.

Maa- ja metsätalousministeriön maatalousneuvos Kari Valonen on tyytyväinen tulokseen, jossa Suomi sai haluamansa muutamaa yksityiskohtaa lukuun ottamatta.

– Kaikki keskeiset tavoitteet saatiin läpi, Valonen sanoo Uudelle Suomen haastattelussa.

Tuotantosidonnaista tukea saavat Suomessa maidon-, naudanlihan- ja lampaanlihantuotanto, valkuais- ja öljykasvit sekä tärkkelysperuna.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
6.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Yle kirjoitti Espoon ”Pikku-Kosovosta” – Grönroos: Suomalaisetkin etsivät turvaa omiensa luota

06.03.2026 |14:50

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää