Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Susien kannanhoidollinen metsästys mullistuu – ”Ei enää poikkeuslupia – vaan pyyntilupia!”

23.05.2025 |16:47

Perussuomalaisten voimakkaasti ajama suurpetopolitiikka tähtää kestävään sudenmetsästykseen. Jatkossa suurpetojen kannanhoidollinen metsästys on toteutettava tavalla, joka huomioi myös sosiaalisen ja taloudellisen kestävyyden. 

Suomen susipolitiikka tulee muuttumaan radikaalisti. Perussuomalaisten kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaliokunnan puheenjohtaja Jenna Simula totesi eduskunnassa torstain kyselytunnilla, että kiilusilmäinen sudensuojelu vaihtuu viimeinkin kestäväksi sudenmetsästykseksi.

– Tämä on välttämätöntä, jotta voimme estää sosiaalisia, ekologisia ja taloudellisia ongelmia, joita susikannan hallitsematon kasvu ja ihmisarkuuden katoaminen aiheuttaa.

Perussuomalainen suurpetopolitiikka puree

Perussuomalaiset näkevät, että susi kuuluu luontoon, mutta ei ihmisten takapihoille, lenkkipoluille, laitumille tai karjasuojiin. Simula korosti puheessaan, että perussuomalainen EU-vaikuttaminen on viimein purrut ja suden liitesiirto toteutuu viimein.

– Ei enää poikkeuslupia – vaan pyyntilupia!

Simula totesi, että tämä hallitus tekee sen, mihin edeltäneet hallitukset eivät kyenneet. Jatkossa niin suden kuin myös muiden suurpetojen kannanhoidollinen metsästys mahdollistetaan.

– Koko Suomessa, se on tavoite.

Lisää turvallisuutta maaseuduille

Suden liitesiirron hyväksyminen EU:ssa tarkoittaa, että Suomi pystyy kansallisella tasolla siirtämään suden pois poikkeuslupien metsästyksestä. Muutos on merkittävä erityisesti maaseudulla asuville ihmisille sekä koirametsästäjille. Koirametsästys on ollut viime vuosina lähes kokonaan estynyt susitilanteen takia.

Suden suojeluaseman muutos on merkittävä ensimmäinen askel. Muutos aiheuttaa sen, että pikimmiten on käynnistettävä metsästyslain seuraava muutos, jossa pitää säätää suotuisan suojelun viitearvon määrittelyn reunaehdoista. Perussuomalaiset katsoo, että sudenmetsästyksen helpottaminen on välttämätöntä.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Luonnonvarakeskus ei vastannut määräajassa kansanedustajan tietopyyntöön susitietojen ristiriitaisuuksista – Antikainen: Salaileeko Luke jotakin?

08.04.2025 |16:18

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Suomen media vaikenee Etelä-Afrikan valkoisten maanviljelijöiden brutaaleista murhista

19.05.2025 |16:12
2.
Suomen uutiset logo

Toimeentulotuki nykymuodossaan tekee työnteosta kannattamatonta: “Monilapsisissa maahanmuuttajaperheissä summa voi nousta lähemmäs viittäkin tonnia”

19.05.2025 |16:16
3.
Suomen uutiset logo

Trump vaati Etelä-Afrikan presidentiltä vastauksia valkoisten vainoamisesta – esitti todisteeksi videon, joka veti vieraan hiljaiseksi

22.05.2025 |20:19
8.
Suomen uutiset logo

Lakialoite vaatii Malmin lentoasemaa liitettäväksi Sipoonkorven kansallispuistoon – Mäenpää: “Ennallistaminen tulisi aloittaa Malmilta ja palauttaa se 50-luvun loistoonsa”

22.05.2025 |14:17

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää