Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Taksilain korjaussarja palauttaa turvalliset taksit Suomeen – hallitus esittää muutoksia taksien sääntelyyn

26.02.2026 |14:06

Hallitus antoi eduskunnalle taksisääntelyn muuttamista koskevan lakiesityksen tänään 26. helmikuuta. Muutokset tehtäisiin liikenteen palveluista annettuun lakiin ja eräisiin muihin lakeihin. Muutoksilla halutaan parantaa kuljettajien ammattitaitoa, tehostaa valvontaa ja ehkäistä väärinkäytöksiä.

Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kuvaa, kuinka taksilainsäädännön uudistus on erittäin tärkeä koko Suomelle.

Uudistus on tiukentamassa alalle tulon ehtoja. Taksiliikenneluvan ja kuljettajan ajoluvan saamisen kriteerejä vahvistetaan, ja koulutusta lisätään, joten uudistus tuo turvalliset taksit takaisin Suomeen.

– Palautamme turvallisemmat taksit kaikille ja luottamus alaan kohenee, kun sille pääsyn vaatimukset ja valvonta kiristyvät. Kuljettajat ovat jatkossa nuhteettomampia ja paremmin koulutettuja, valvonta on tehokkaampaa ja taksien tunnistaminen helpompaa, sanoo liikenne- ja viestintäministeri Ranne.

Enemmän koulutusta ja tehokkaampaa valvontaa

Muutoksilla halutaan parantaa kuljettajien ammattitaitoa, tehostaa valvontaa ja ehkäistä väärinkäytöksiä. Taksiliikenneluvan ehtoihin esitetään tiukennuksia. Taksiliikenneluvan saamisen edellytyksenä oleva hyvämaineisuus vaarantuisi jatkossa myös silloin, jos henkilö on syyllistynyt henkeen ja terveyteen kohdistuviin rikoksiin, seksuaalirikoksiin tai petos- ja maksuvälinerikoksiin.

Taksinkuljettajan ajoluvan saamisen esteeksi lisättäisiin eräitä vapauteen kohdistuvia rikoksia, veropetoksia, petoksia, maksuvälinerikoksia sekä ampuma-aserikoksia.

Tehokkaampaa koulutusta ja kokeiden valvontaa

Koulutusta ja kokeiden valvontaa tehostettaisiin. Uusille kuljettajille asetettaisiin 21 tunnin koulutus. Jo alalla toimiville tulisi pakollinen 7 tunnin täydennyskoulutus ajoluvan uusimisen yhteydessä. Täydennyskoulutusvaatimus olisi voimassa määräaikaisesti.

Taksien valvontaa ja tunnistettavuutta helpotettaisiin. Jatkossa taksina käytettävä ajoneuvo tulisi rekisteröidä taksiliikenneluvanhaltijan omistukseen tai hallintaan ja liittää rekisterissä taksiliikennelupaan. Takseihin otettaisiin käyttöön erillinen värillinen rekisterikilpi. Luvanhaltijan tiedot asetettaisiin julkisesti saataville rekisteritunnuksen perusteella.

Taksamittari tulisi pakolliseksi kaikissa takseissa, jotta kyydeistä saadaan kerättyä valvontaan tarvittavat tiedot. Vastuu taksikyydin hintatietojen ilmoittamisesta olisi jatkossa taksiluvanhaltijan lisäksi myös kuljettajalla.

Lakiesityksen käsittely lähetekeskusteluun

Lakiesityksen käsittely eduskunnassa alkaa lähetekeskustelulla, joka käydään täysistunnossa. Tämän jälkeen alkaa lakiesityksen valiokuntakäsittely. Valiokunnan mietinnön valmistuttua asian käsittely jatkuu täysistunnossa.

Muutokset tulisivat voimaan vaiheittain. Tavoitteena on, että ensimmäiset muutokset tulisivat voimaan syyskuussa 2026.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Väkivallan pelko sai naiset perustamaan oman taksipalvelun – ministeri Lulu Ranne: ”Taksilain korjaussarja parantaa turvallisuutta niin asiakkaille kuin kunnon kuljettajillekin”

17.02.2026 |10:09

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”

23.02.2026 |11:00

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää