
Perussuomalaisten Pohjois-Savon piiri nimesi eduskuntavaaliehdokkaita
Perussuomalaisten Pohjois-Savon piiri on nimennyt ensimmäiset ehdokkaansa tuleviin eduskuntavaaleihin.

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaisten Kymen piiri ry piti hallituksen kokouksen Simpeleellä lauantaina ja valitsi ensimmäisen kattauksen ehdokkaita vuoden 2027 eduskuntavaaleihin.
Tähän mennessä on ehdolle hyväksytty seuraavat henkilöt: Jaana Strandman (Mikkeli), Sami Hämäläinen (Mikkeli), Kari Mouhu (Mäntyharju), Sami Rossi (Imatra), Jani Mäkelä (Lapppeenranta), Kalle Saarela (Lappeenranta), Toni Ovaska (Ruokolahti), Juho Eerola (Kotka), Arttu-Petteri Klami (Kotka), Sheikki Laakso (Kouvola) ja Toni Vainikka (Kouvola).
Piirihallitus valitsee tulevaisuudessa vielä lisää ehdokkaita, ja täysi lista laadukkaita ehdokkaita on varma.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Perussuomalaisten Pohjois-Savon piiri on nimennyt ensimmäiset ehdokkaansa tuleviin eduskuntavaaleihin.


Perussuomalaisten piirihallitus nimesi kokouksessaan tiistaina kaksi uutta ehdokasta eduskuntavaaleihin 2027. Aiemmin nimettyjen Henri Sorvalin ja Janne Luoma-ahon lisäksi listalle liittyvät Jukka Haaparanta Jämsästä ja Kari Laakko Laukaasta.

Kuten perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi viestipalvelu X:ssä, perussuomalaisilla oli jälleen loistavia tapahtumia ympäri maata. Purra kiersi Uudellamaalla Järvenpään, Keravan, Tikkurilan, Inkoon ja Siuntion kautta kotikulmilleen Kirkkonummelle. Siellä muutama kirkkonummelainen lähivaaliehdokas pääsi puheenjohtajan "tenttiin".

Perussuomalaisten Uudenmaan piiri on nimennyt lisää eduskuntavaaliehdokkaita. Ehdokkaiden joukossa on nyt puolueen 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja ja historioitsija Teemu Keskisarja.

Perussuomalaisten Pohjois-Pohjanmaan piirihallitus nimesi sunnuntaina 22.2.2026 ensimmäiset kolme eduskuntavaaliehdokasta kevään 2027 eduskuntavaaleihin. Ehdokkaat edustavat kolmea eri paikkakuntaa piirin alueella.

Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin hallitus on valinnut kolme ehdokasta lisää kevään 2027 eduskuntavaaliehdokkaikseen täydentäen samalla ehdokaslistansa tämänhetkisen kokonaislukumäärän kymmeneen ehdokkaaseen.

Perussuomalaisten Pohjois-Karjalan piiri vahvisti sunnuntaina kolme ensimmäistä eduskuntavaaliehdokasta vuoden 2027 vaaleihin.

Viikon suosituimmat

Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.