Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Talousvaliokunnan perussuomalaiset: Suomalainen teknologia ja tehtaanpiippu ovat mitä parhainta ilmastopolitiikkaa

06.06.2025 |11:47

Talousvaliokunta sai valmiiksi mietintönsä teollisuuspoliittisesta selonteosta. Valiokunta pitää selontekoa kattavana. Mietinnössä on tuotu esiin myös selkeitä kehittämistarpeita Suomen talouskasvun vauhdittamiseksi. Perussuomalaiset valiokunnan jäsenet korostavat talouskasvun välttämättömyyttä Suomen kehityksen kääntämiseksi kohti parempaa.

Suomi on ulkomaankaupan osalta pitkälti merikuljetusten varassa. Sisämaassa taas logistiikka toimii suurelta osin kumipyörillä. Tämä luo omat haasteensa kuljetusten kustannuksiin.

– Perussuomalaiset näkevät, että kilpailukykyiset energia- ja logistiikkakustannukset ovat teollisuudellemme välttämättömyys. Mikäli emme huolehdi teollisuuden suotuisista edellytyksistä, teollisuus katoaa käsistämme tai siirtyy muualle. Suomalainen teknologia ja tehtaanpiippu ovat mitä parhainta ilmastopolitiikkaa, talousvaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Sakari Puisto huomauttaa.

Selonteko pohjautuu aiemmin luotuun hallituksen teollisuuspoliittiseen strategiaan. Maailma on muuttunut kovin Venäjän sodan vuoksi. Geopoliittiset jännitteet ovat johtaneet monessa maassa omavaraisuuden korostamiseen ja pyrkimyksiin korjata haavoittuvaisuuksia toimitusketjuissa. Valtiontuet ovat muuttaneet kilpailuasetelmia, ja tukipolitiikan odotetaan jatkuvan EU:ssa ainakin koko tämän vuosikymmenen.

TKI-toiminnalla haetaan kestävää kasvua

Tutkimus, kehitys ja innovaatiot tunnistetaan selonteossa kestävän kasvun kriittiseksi osa-alueeksi. Rahoitusta suunnataan yrityksille merkitykselliseen tutkimustyöhön siten, että huippuosaaminen johtaa paremmin uusien innovaatioiden käyttöönottoon ja skaalaamiseen. Tätä tarvitaan tuottavuuden nostamiseen ja arvonlisän tuottamiseen.

Suomella on hyvät edellytykset kilpailla lukuisissa murrosteknologioissa, kuten 6G-mobiiliverkoissa, puolijohteissa, tekoälyssä, kvanttiteknologiassa, kyberturvallisuudessa sekä avaruusteknologiassa. Siten myös palvelutuotannon merkitys kasvaa, mikä koskee erityisesti digitaalisia palveluja.

Lisää vauhtia bio- ja kiertotaloudesta

Suomeen kaivataan lisää investointeja. Puhdasta siirtymää tukevia investointeja on toki suunnitteilla, mutta niiden toteutuminen on epävarmaa muun muassa Euroopan maiden valtiontukien vuoksi. Kilpa investoinneista on kovaa.

– Euroopan valtiontukikilpailun vuoksi on tärkeää varmistaa muilta osin mahdollisimman hyvä investointiympäristö, jotta Suomi saa suuria investointeja kotiutettua, perussuomalaisten kansanedustaja Antti Kangas korostaa.

Suomi voi toimia edelläkävijänä bio- ja kiertotaloudessa. EU on uudistamassa näiden alojen säännöksiä. Valiokunta pitää tärkeänä, että Suomi tekee vahvaa ennakkovaikuttamista näihin suunnitelmiin. Vähähiilisten tuotteiden kysyntä kasvaa maailmalla. Siihen vastaamalla Suomi voisi saada jopa kolmen miljardin vuotuista kasvua.

Kilpailukykyä suomalaisella laadulla ja luotettavuudella

Ulkomaankauppa on ollut pitkään alijäämäistä, ja Yhdysvaltojen aikeet nostaa tulleja ovat tuoneet kansainväliseen kauppaan lisää haasteita ja muutoksia. Moni maa on miettinyt toimitusketjujaan uudelleen. Tämä voi vaikuttaa myös suomalaisiin ulkomaankauppaa harjoittaviin yrityksiin.

– Markkinoiden avoimuutta painottavan politiikan rooli on pienentynyt, huolestuttavastikin, valtiontukien ja protektionismin lisääntyessä. Suomi pienenä kansantaloutena sekä tiukassa julkisen talouden tilanteessa ei voi toimia kuten monet suuremmat valtiot. Sen sijaan korostamme kasvun hakemista korkealla osaamisella, laadulla ja luotettavuudella, Puisto muistuttaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Lääketeollisuus kiittää hallitusta puoliväliriihen kasvutoimista – ”Nyt otettiin iso askel oikeaan suuntaan”

24.04.2025 |16:01
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset: Sinivalkoinen teollisuus luo hyvinvointia – ”Suomalainen teknologia ja tehtaanpiippu ovat mitä parhainta ilmastopolitiikkaa”

09.04.2025 |16:09
Suomen uutiset logo

Vihreät rajoittaisi metsien hakkuita – Sara Seppänen muistuttaa, että metsät kasvavat nopeammin kuin niitä hakataan: ”Ylikireillä ilmastotavoitteilla teollisuus ajetaan pois Suomesta”

23.01.2025 |12:52
Suomen uutiset logo

VTT Pasi Holm: Suomen vientinäkymät lähivuosina haasteellisia, mutta onni voi myös yllättävästi kääntyä

13.02.2025 |18:44

Viikon suosituimmat

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää