Artikkeli kuva

Tavio pettyi kotoutumistuen leikkauksen perumiseen: ”Olemme matkalla kohti Suomea, jossa perustuslaki suojelee ulkomaalaisia suomalaisten kustannuksella”

24.11.2016 |15:13

Maahanmuuttajien sosiaaliturvan alentaminen kariutui eduskunnassa perustuslakivaliokunnan tulkintaan perustuslaillisen yhdenvertaisuuden loukkaamisesta. Hallitus joutui perumaan esityksen.

Perussuomalaisten juristikansanedustaja Ville Tavio on erittäin pettynyt esityksen perumiseen.

– Halusimme tehdä Suomesta vähemmän houkuttelevan, ettei tänne tultaisi vain sosiaaliturvan perässä. Ennakkokäsitys oli tietysti, että esitys on perustuslain mukainen, eli mitenkään selvästä perustuslain tulkinnasta ei ole ollut kyse.

– Olemme matkalla kohti Suomea, jossa perustuslaki suojelee ulkomaalaisia suomalaisten kustannuksella. Perustuslain tulisi ensisijaisesti turvata isänmaan etu, Tavio toteaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää