Artikkeli kuva

Tavio pettyi kotoutumistuen leikkauksen perumiseen: ”Olemme matkalla kohti Suomea, jossa perustuslaki suojelee ulkomaalaisia suomalaisten kustannuksella”

24.11.2016 |15:13

Maahanmuuttajien sosiaaliturvan alentaminen kariutui eduskunnassa perustuslakivaliokunnan tulkintaan perustuslaillisen yhdenvertaisuuden loukkaamisesta. Hallitus joutui perumaan esityksen.

Perussuomalaisten juristikansanedustaja Ville Tavio on erittäin pettynyt esityksen perumiseen.

– Halusimme tehdä Suomesta vähemmän houkuttelevan, ettei tänne tultaisi vain sosiaaliturvan perässä. Ennakkokäsitys oli tietysti, että esitys on perustuslain mukainen, eli mitenkään selvästä perustuslain tulkinnasta ei ole ollut kyse.

– Olemme matkalla kohti Suomea, jossa perustuslaki suojelee ulkomaalaisia suomalaisten kustannuksella. Perustuslain tulisi ensisijaisesti turvata isänmaan etu, Tavio toteaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?

19.11.2025 |21:13
4.
Suomen uutiset logo

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”

21.11.2025 |10:13
5.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen

18.11.2025 |12:12
10.
Suomen uutiset logo

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan

21.11.2025 |20:03

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää