

Teemu Keskisarja: Maahanmuuton lieveilmiöistä pitää puhua oikeilla nimityksillä – ”Työperäinen on valheellinen sana”
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja palaa vielä tämän viikon mediakohuun toteamalla, että hän hyvin ymmärtää, miltä Jussi Halla-ahosta aikoinaan tuntui selittää sata kertaa sama asia samoille ihmisille, jotka eivät ymmärrä tai eivät tahdo ymmärtää varsin selkeitä seikkoja.
Tämän viikon A-studiossa kansanedustaja Teemu Keskisarjan suorasukaisuus maahanmuuton lieveilmiöistä käynnisti suvaitsevaiston ja vihervasemmiston pöyristymisteatterin.
Keskisarja sanoo nyt, että hän hyvin ymmärtää, miltä Jussi Halla-ahosta aikoinaan tuntui selittää sata kertaa sama asia samoille ihmisille, jotka eivät ymmärrä tai eivät tahdo ymmärtää varsin selkeitä seikkoja.
– Minä en ole ikipäivänä, en yhdessäkään kirjoituksessa, saati yhdessäkään puheessa vihannut tai halveksinut ketään. Minä en kehota ketään taittamaan hiuskarvaakaan lähimmäisen päästä. En afrikkalaisen kähärästä kuontalosta, enkä suomalaisäijän kaljusta kupolista. Minun johtavat aatteeni ovat humanismi ja lähimmäisenrakkaus.
Työperäisyys tänä päivänä tarkoittaa vain aikomusta
Keskisarja kuitenkin korostaa, että maahanmuuton lieveilmiöistä on syytä puhua oikeilla nimityksillä ja oikeilla sanoilla.
Minun mielestäni työperäinen on valheellinen sana, Keskisarja sanoo ja nostaa vertaukseksi suomalaisten siirtolaisuuden.
– Suomalaiset 1800-1900-lukujen Amerikassa ja 1970-luvun Ruotsissa eivät olleet työperäisiä siirtolaisia. He vain menivät töihin.
Nykyisin työperäisyys tarkoittaa vain aikomusta, Keskisarja sanoo.
– Useimmat kymmenistä tuhansista työperäisistä elävät vähintään tai osittain etuuksilla siksi, että he ovat halpatyöläisiä ja pikkuinen palkka ei riitä asumiseen ja ruokaan, varsinkaan pääkaupunkiseudulla. Työperäinen on tosiasiassa etuusperäistä – sen kustantaa veronmaksaja.
Työvoimapulaa ei ole, eikä ole ikinä tulossakaan
Keskisarja nostaa esille T-sanan, siis työvoimapulan, jota hän pitää täysin valheellisena.
– Elinkeinoelämän lobbarit ja kotouttamisteollisuus valehtelevat meille työperäisestä maahanmuutosta ja ovat keksineet myös toisen valheellisen T-sanan, eli työvoimapulan, joka muka aina väijyy nurkan takana.
– Tarvitsemme muka satoja tuhansia ja miljoonia työperäisiä maahanmuuttajia, vaikka työpaikkoja tosiasiassa ei ole edes nyt, kun kaikkien aikojen suurimmat ikäluokat hiljan eläköityvät.
Keskisarja sanoo, että mitään työvoimapulaa ei tule myöskään tulevaisuudessa, päinvastoin.
– Teknologia, robotit ja tekoäly vievät viimeisetkin työpaikat, ja lopettavat monta sisäänheittoammattia.
– Tämän työperäisen valheen kumoamisella en millään tavalla pienennä kenenkään maahanmuuttaja-wolttikuskin ihmisarvoa. He kaikki ovat vähintään yhtä arvokkaita Jumalan silmien alla kuin Teemu Aleksis Keskisarja. Jopa luultavasti arvokkaampiakin kuin minun viheliäinen olentoni.
Teemu Keskisarja kommentoi. Elinkeinoelämän häikäilemättömät lobbarit ovat valehdelleet meille. Rakastakaa lähimmäistänne ja rakastakaa myös kauimmaistanne, ihonväristä ja uskonnosta riippumatta. pic.twitter.com/1t1SwfyfeF
— Suomen Uutiset (@SUutiset) August 30, 2025
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Teemu Keskisarja etuudet lieveilmiöt halpatyövoima Työperäinen maahanmuutto Jussi Halla-aho työttömyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ilta-Sanomat teetti faktantarkistuksen Teemu Keskisarjan puheista, mutta lukijoille ei kerrota, että faktantarkistaja on vihreissä vaikuttanut kuntapoliitikko
Suomen Uutiset teki faktantarkistuksen Ilta-Sanomien käyttämän faktantarkistajan poliittisista kytköksistä. Tarkistuksessa selvisi, että Keskisarjan puheita arvioivalla faktantarkistajalla on taustaa ja kytköksiä vihreisiin.

Vigelius: Mitä enemmän kotouttamisesta, kehitysavusta ja ulkomaille menevistä avustuksista nipistetään, sitä enemmän voidaan tehdä politiikkaa, joka ei kurita suomalaisia
Kansanedustaja Joakim Vigelius muistutti Ylen A-talkissa, että hallitus on tehnyt jo runsaasti työllisyystoimia. - Nyt kun näyttää, että talous on kääntymässä kasvuun, työllisyyskehitys tyypillisesti seuraa ehkä puoli vuotta, tai vuoden perässä, Vigelius sanoo.

Suomen Perusta: Pakolaisjärjestelmä vie miljardeja euroja ja tuo väkivaltaa kaduille
Valtiovarainministeriö esitti leikkauslistassaan pakolaiskiintiön tiputtamista nollaan. Esitys kuitenkin tyrmättiin jo lennosta hallituskumppanien toimesta, ja pääministeri Orpo on päin vastoin aloittanut keskustelun palestiinalaisten lasten tuomisesta hoitoon suomalaisiin sairaaloihin. Suomen Perustan tutkijan mielestä Orpon ehdotus on suomalaisten hyvinvoinnin kannalta suorastaan mielipuolinen.

Teemu Keskisarja: Väestönvaihto on ruma sana, mutta se on totta
Eilisessä A-studiossa Yle oli etukäteen tavoitellut asetelmaa, jossa maahanmuuton haittoja ja kustannuksia veronmaksajalle hämärretään tunnepuheella ja pöyristelyllä. Tällä kertaa Yle ei täysin onnistunut.

Perussuomalaiset: Helsinki ajaa ääripäiden asiaa – työssäkäyvät pienituloiset jäävät unohduksiin
Helsinki on tällä hetkellä hyvä paikka joko hyvätuloisille tai niille, jotka saavat koko toimeentulonsa yhteiskunnalta, arvioi Helsingin perussuomalaisten valtuustoryhmä. Sen sijaan työssäkäyville pieni- ja keskituloisille kaupunki ei perussuomalaisten mielestä tarjoa riittävää turvaa eikä kohtuuhintaista asumista.

PS:n Simo Grönroos väestönvaihdoksesta: ”Väestönvaihdos ei ole salaliittoteoria vaan kylmän looginen seuraus maahanmuuttopoliittisista valinnoista”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos kirjoittaa Suomalaisuuden Liiton Suomen Mieli -julkaisussa väestönvaihdoksesta, joka ei ole salaliittoteoria vaan korkean maahanmuuton ja kantaväestön matalan syntyvyyden synnyttämä ilmiö, josta aikamme tullaan muistamaan historiankirjoissa, jos asialle ei tehdä jotain. - Suomalaisuuden pelastamiseksi tarvitaan tervettä ylpeyttä omasta suomalaisesta kulttuurista ja omista juurista, jota ilman kansallinen pelastuminen ei ole mahdollista, Grönroos kirjoittaa.
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.

SDP äänesti kansalaisuuden ehtojen tiukennuksia vastaan – Vigelius: ”SDP:n linja on, että Kelan etuuksilla turvattu toimeentulo olisi kansalaisuutta haettaessa tarpeeksi”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen kansalaisuuslain kiristämiseksi äänin 103-58. Lakia vastustivat kaikki paikalla olleet sosiaalidemokraatit, vihreät, vasemmistoliitto ja RKP:n Eva Biaudet.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.