

PS ARKISTO
Teemu Keskisarja: Väestönvaihto on ruma sana, mutta se on totta
Eilisessä A-studiossa Yle oli etukäteen tavoitellut asetelmaa, jossa maahanmuuton haittoja ja kustannuksia veronmaksajalle hämärretään tunnepuheella ja pöyristelyllä. Tällä kertaa Yle ei täysin onnistunut.
Yle oli eilisessä A-studiossa varannut paikan väestönvaihto-sanan kauhisteluun ja pöyristelyyn vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle, joka lausuikin kaikki Ylen toivomat taikasanat.
Virran mukaan muun muassa kyse olisi äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta.
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja huomautti kollegalleen, että väestönvaihto on ruma, mutta totuudenmukainen sana.
– Yhden sukupolven saatossa yli 600 000 ulkolaista on saapunut Suomeen. Heitä on jo kaksi kertaa enemmän kuin suomenruotsalaisia. Ja väestönvaihtajille yksi tärkeä huomautus: pidot eivät parane väkeä vaihtamalla, pikemminkin päinvastoin. Siivot suomalaiset pidot muuttuvat kehitysmaalaiseksi sikalaksi ja verilöylyksi. Siksi väestönvaihto sapettaa minua ja perussuomalaisia.
– Vuosittainen väestönvaihdon (nettomaahanmuuton) vauhti on tällä hetkellä 50 000, ja lisäksi on huomioitava syntyvyyden ja kuolleisuuden erotus. Todennäköisesti supisuomalaiset jäävät vihatuksi vähemmistöksi jo tällä vuosisadalla, elleivät kehitysmaat yllättäen rauhoitu, ja itse elätä omaa liikaväestöänsä, Keskisarja sanoi ja huomautti että väestönvaihdon voi havaita tilastoista.
Ei mitään tarvetta lisätyövoimalle
Sofia Virta kehysti puheenvuorossaan maahanmuuton tarkoittavan ukrainalaisia turvapaikanhakijoita. Tämä kaasuvalotus ei kuitenkaan toiminut.
– Ukrainalaiset ovat veljiämme ja sisariamme, sivistyneitä ihmisiä, jotka todellakin puolustavat Eurooppaa. Ukraina on hyökkäyskohde, mutta Irak, Afganistan, Somalia, Sudan, Syyria ja niin edelleen, ne käyvät ikuista sisällissotaa itseänsä vastaan ja vaativat länttä maksamaan viulut sekä pyssyt. Sen väestönvaihdon, sen kansainvaelluksen perussuomalaiset pysäyttää, Keskisarja sanoi.
Vihreiden Virta ja A-studiossa myös paikalla ollut kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma vakuuttelivat, että maahanmuuttajat tulisivat Suomeen tekemään työtä.
Keskisarja vastasi molemmille, että työperäistä maahanmuuttoa ei ole olemassakaan.
– On olemassa etuusperäinen ja sosiaaliperäinen maahanmuutto. Maassa (Suomessa) on käytännössä 100 000 ulkolaista työtöntä tai hömppäkoulutettavaa. Samaan aikaan supisuomalaistenkin työttömien määrä lisääntyy kymmenillä tuhansilla. Meillä ei ole mitään tarvetta lisätyövoimalle, ei ainakaan EU:n ulkopuoliselle työvoimalle.
Väestön määrä ei ole tärkein asia
Kokoomuksen Kauma lausui, että Suomessa väestö vanhenee. Kauman mukaan Suomeen tarvittaisiin maahanmuuttoa muun muassa työvoimaksi sotealalle.
– Kuka meillä tekee esimerkiksi sotealalla näitä töitä, mikäli me emme saa työvoimaa myös muualta? Kauma kyseli.
Kauman huoli työvoiman saatavuudesta sotealalle on absurdi tilanteessa, jossa muun muassa hoitajia jo irtisanotaan hyvinvointialueilla.
Keskisarja haki vertauskohdan tilanteelle historiasta.
– Kun suomalaiset muuttivat Ruotsiin tai Amerikkaan, se ei ollut mitään työperäistä maahanmuuttoa. He vain menivät töihin.
– Minulle väestön laatu on tärkeämpää kuin väestön määrä. Neljän, kolmen miljoonan väestöllä Suomi pärjäsi oikein hyvin kulttuurissa ja urheilussa – ja liike-elämässä ja sodissakin.
Artikkelia on tarkennettu Sofia Virran puheiden osalta 29.8.2025 klo 11.38.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sofia Virta Teemu Keskisarja kehitysmaat väestönvaihto työttömät Pia Kauma Sosiaaliturva maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Väestönvaihto – pelkoa lietsova salaliittoteoria vai sittenkin tarkka tilannekuva menossa olevasta kehityksestä?

Teemu Keskisarjan kolumni: Väestönvaihto ei ole teoria vaan käytäntö

PS:n Simo Grönroos väestönvaihdoksesta: ”Väestönvaihdos ei ole salaliittoteoria vaan kylmän looginen seuraus maahanmuuttopoliittisista valinnoista”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos kirjoittaa Suomalaisuuden Liiton Suomen Mieli -julkaisussa väestönvaihdoksesta, joka ei ole salaliittoteoria vaan korkean maahanmuuton ja kantaväestön matalan syntyvyyden synnyttämä ilmiö, josta aikamme tullaan muistamaan historiankirjoissa, jos asialle ei tehdä jotain. - Suomalaisuuden pelastamiseksi tarvitaan tervettä ylpeyttä omasta suomalaisesta kulttuurista ja omista juurista, jota ilman kansallinen pelastuminen ei ole mahdollista, Grönroos kirjoittaa.

Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa eikä äärioikeistoa – Purra: ”Se on totista totta, jonka tilastot ja pikkuhiljaa jo silmätkin todentavat”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra muistuttaa maahanmuuton valtavista kustannuksista tavan kansalaiselle. - Yhä suurempi osa sosiaaliturvasta, yhä suurempi osa sotesta, ja yhä suurempi osa niin koulujen kuin vähemmistöteollisuudenkin erityispalveluista menee ulkomaalaistaustaisille. Se kaikki on pois suomalaisilta.

Väestön muutos näkyy lasten nimissä – Muhammad on nyt yleisin pojille annettava nimi Britanniassa
Muhammad on suosituin vastasyntyneelle pojalle annettava nimi jo toista vuotta peräkkäin Britanniassa. Muslimiyhteisöjen kasvu eri puolilla saarivaltakuntaa on todennäköisin syy nimen yleistymiseen. Brittivanhemmat nimeävät vastasyntyneen mielellään perinteisesti, koska se ”antaa lapselle hyvät lähtökohdat työelämään”.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Vigelius: Vasemmistopuolueet hyötyvät siitä, että maahanmuuttajataustainen väestö Suomessa kasvaa
Kevään kuntavaaleissa Tampereen pormestariksi pyrkivä perussuomalaisten ensimmäisen kauden kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo, että maahanmuuttoa politiikassa edistetään pitkälti valtapoliittisten syiden vuoksi, koska maahanmuuttajista vasemmisto saa taustalleen uusia äänestäjiä.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Työperäinen maahanmuutto jakaa ay-eliittiä: Akava luisui radikaalille linjalle
SAK ja Akava torjuvat EK:n vaatimuksen 45 000 vuosittaisesta työperäisestä maahanmuuttajasta. Siihen yhteinen sävel loppuu. Saatavuusharkinnassa SAK asettuu osin perussuomalaisten kannalle, Akava sen sijaan haluaa luopua järjestelmästä kokonaan.

Euroopan keskuspankki ajaa digieuroa kysymättä kansalaisilta
Euroopan keskuspankki vie digieuroa kohti käyttöönottoa ilman kansalaisten mandaattia. Kriitikot – mukaan lukien neljätoista Euroopan suurpankkia – varoittavat seurantainfrastruktuurista, jota mikään laki ei pysty pysyvästi rajaamaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














