

Teemu Keskisarja: Valehteliko Yle myös parlamentaariselle työryhmälle?
Kansanedustaja, historioitsija Teemu Keskisarja kirjoittaa Yleisradiosta.
Monimuotoisuuskoulutukset, sensitiivisyysvalvonta, vähemmistökiintiöt aiheissa ja tekijöissä, päällystön tulospalkitseminen “sisältöjen diversiteetistä”, väärinajattelijoiden porttikiellot haastatteluihin, “turvallisemman tilan” säädöt vastoin journalismin periaatteita… Totuuden torvemme Yleisradio jäi tänä kesänä kiinni epätotuuksien levittelystä. Yle-veron maksajat kiittävät Sanna Ukkolaa, Ivan Puopoloa ja Lloyd Libisoa valheenpaljastuksesta!
Itselläni oli erittäin kyseenalainen ilo ja kunnia puuhastella Ylen parlamentaarisessa työryhmässä, jonka asiantuntijakuulemiset, kokoukset ja neuvottelut kestivät yhdeksän kuukautta. Hommaan sisältyi pääsy salaisiin taloustietoihin. Epäilenpä vain, että yleläiset muuntelivat niitä mieleisikseen.
Kysyin Yleltä kirjallisesti:
“Paljonko on maksanut Areenan kirjautumisen kehittäminen, paljonko se maksaa vastedes ja paljonko henkilöstöä työskentelee kirjautumisasian parissa?”
Otaksuin, että Yle Tunnuksen käyttäjien miljoonien pakkokirjautumisten systeemi työllisti tornitalollisen koodareja, tietoturvaspesialisteja ja laillisuushaasteiden takia juristejakin. Varmaan tulivat “personointi” ja tiedonkeruu hirmuisiin hintoihinsa.
Vielä mitä! Yle yllättäen suoriutui suit sait sukkelaan ja puoli-ilmaiseksi. Vastaus kysymykseeni oli hieman kryptinen:
“Yle Tunnuksen jatkokehitys kuuluu tiimille, jonka vastuulla on myös muita tehtäviä. Pelkkiä Yle Tunnuksen kustannuksia ei tämän vuoksi seurata erikseen. Kyse on kuuden hengen tiimistä. Ylen asiakaspalvelussa on alkuvuoden aikana tehty laskennallisesti 0,5 henkilötyövuoden resurssilisäys tarjoamaan tukea ja vastaamaan kysymyksiin kirjautumiseen liittyen.”
Ei muuta kulua kuin puoli henkilöä asiakaspalvelemaan atk-taidottomia mummoja. Näin helppoa ja huokeaa on Yleisradiolle kirjautumisbisnes, josta maailman menestyksekkäimmät alustajätit ansaitsevat biljoonansa. Vau. Pystyivätkö Pasilan nörtit todella moiseen optimointiin ja penninvenytykseen? Jos pystyivät, siinäpä vastakohta julkisen sektorin tietojärjestelmiin, joissa poliitikot ja virkamiehet aina ryssivät.
TEEMU KESKISARJA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yle intoili, kun jalkapallotähti varoitti laitaoikeistosta – ja vaikeni, kun toinen arvosteli massamaahanmuuttoa

Hämeen Sanomat kirjoittaa Yleisradiosta: ”Valtionmediaa tarvitaan – muttei tällaista jättipullukkaa”

PS-Nuoriso arvostelee Yleisradion toimintaa – “Nämäkö ovat Ylen ydintehtäviä?”

Yle valkopesi iranilaisterroristin “norjalaismieheksi” – muut lehdet kuittasivat Oslon terroriteon pikku-uutisella

Perussuomalaiset: Vasemmistolla ei ole veto-oikeutta Yleen

Teemu Keskisarjan kolumni: Tämän takia Yle ei pienene penniäkään
Viikon suosituimmat

Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Trump palautti laittomasti maassa oleskelevia Yhdysvalloista Kolumbiaan – Yle uutisoi kostoksi ja puhui siirtolaisista
Vanha valtamedia Yleisradiosta Ilta-Sanomiin on jatkanut kipuiluaan heti Yhdysvaltojen uuden presidentin Donald Trumpin virkakauden alusta asti, mikä näkyy mediasisältöjen oudoissa sanavalinnoissa.

Antikainen: Kuolema on hinta sananvapaudelle – Koraanin polttajan murha on varoitus koko Euroopalle
Koraanin polttamisesta tunnetuksi tullut Salwan Momika on ammuttu hengiltä Södertäljessä Ruotsissa. Momikalla oli ollut edellisenä päivänä käynnissä livestriimi Tiktokissa, kun hänet ammuttiin kesken lähetyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa ääri-islamilaisen ajattelun ja haitallisen maahanmuuton tuhoisista seurauksista Euroopalle.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Some repesi riemuun koraaninpolttajan kuoleman jälkeen – ”Tilanne ei ole enää viranomaisten hallinnassa”
Koraanin polttajan murha on herättänyt mielipiteiden ristiaallokon kautta maailman. Tilanne Ruotsissa ei pommien räjähdellessä ole enää viranomaisten hallinnassa. Esiin on noussut epäilyjä siitä, että kansankodissa on tahoja, joilla on omat lakinsa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää