

LEHTIKUVA
Viikon 27/2024 luetuin
Yle valkopesi iranilaisterroristin “norjalaismieheksi” – muut lehdet kuittasivat Oslon terroriteon pikku-uutisella
Islamistinen terrorismi ei tunnu Suomen valtamediaa kiinnostavan. Otsikoiden mukaan Oslon Pride-juhlan aikoihin joku ampui ihmisiä. Ylen mukaan ampuja on “norjalaismies”. Todellisuudessa ampuja on radikalisoitunut iranilaispakolainen ja terroritekoon liittyy kaksikin islamistista järjestöä.
Torstaina Zaniar Matapour, 45, tuomittiin Oslon käräjäoikeudessa 30 vuoden vankeuteen terroriteosta hänen ammuttuaan kaksi vuotta sitten homobaarin luona olleita ihmisiä Pride-kulkuetta edeltävänä päivänä. Kaksi miestä kuoli ja useat ihmiset saivat vakavia vammoja.
Tuomiossaan oikeus katsoi Matapourin syyllistyneen terroristiseen tekoon, jonka tarkoitus oli herättää pelkoa HLBTQ-ihmisissä. Tekoon vaikutti iranilaistaustaisen miehen islamistinen radikalisoituminen.
Ennen joukkomurhaa Zaniar Matapour vannoi uskollisuutta ääri-islamistille Isis-terroristijärjestölle. Hänellä on yhteyksiä myös Norjassa toimivaan islamistiryhmään. Samassa rikoskokonaisuudessa on epäiltynä myös neljä muuta henkilöä.
Suomen media kuittasi tuomion pikku-uutisella
Suomen mediassa Oslon terroriteosta ja Pride-kulkueen peruuntumisesta kirjoitettiin paljon heti tuoreeltaan. Useimmat lehdet julkaisivat aiheesta puolisen tusinaa uutista kesällä 2022. Alusta asti oli selvää, että kyse oli islamistisesta terroriteosta ja että ampujalla oli kytköksiä ääri-islamistiseen verkostoon.
Kun tuomio kaksi vuotta myöhemmin julistettiin ja jutun faktat olivat selvillä, Helsingin Sanomat ja Ilta-Sanomat kuittasivat asian STT:n pikku-uutisella otsikolla “Oslossa Pride-juhlan aikaan kaksi ihmistä ampuneelle 30 vuoden vankeustuomio”. Jutussa kerrottiin, että “tuomittu 45-vuotias mies on iranilaistaustainen Norjan kansalainen, jolla on aiemmin diagnosoitu vainoharhainen skitsofrenia”. Homovastaisuus mainittiin, mutta islamistista radikalisoitumista ei.
MTV Uutisten jutussa kirjoitettiin, että “Syyttäjien mukaan mies oli ennen ampumista vannonut uskollisuutta äärijärjestö Isisille, minkä mies on kiistänyt. Motiivejaan mies ei ole paljastanut.”
Iltalehti myönsi, että “Norjan turvallisuuspoliisi on ollut tietoinen Matapourin ääriajattelusta jo vuodesta 2015. Matapourin kerrotaan olleen osa ‘ääri-islamilaista verkostoa’ ja sympatisoineen terroristijärjestö ISIS:in toimintaa.”
Yle: “Norjalaismies tuomittiin joukkoammuskelusta”
Ehdottomat pohjat veti Yle, joka otsikoi juttunsa: “Norjalaismies tuomittiin 30 vuodeksi vankeuteen joukkoammuskelusta homobaarissa”. Internet-aikana useimmat ihmiset näkevät ja lukevat uutisjutuista vain otsikon. Silti Yle päätti tietoisesti vääristellä Oslon terroristin taustan.
Teknisesti ottaen on tietenkin totta, että Iranin kurdialueelta 12-vuotiaana pakolaisena vanhempiensa kanssa vuonna 1991 Norjaan tullut Zaniar Matapour on Norjan kansalaisuuden saatuaan “norjalaismies”. Norjalaisuus ei kuitenkaan selitä hänen homofobista terrori-iskuaan. Jutun leipätekstissä sentään myönnetään, että “poliisin mukaan 45-vuotias Matapour on radikalisoitunut islamisti”.
Yhteyksiä Norjassa toimivaan islamistiryhmään
Ennen terroritekoaan Zaniar Matapour tallensi äänitteen, jossa hän vannoi uskollisuutta Isis-terroristijärjestölle. Näin voi tietenkin tehdä kuka tahansa. Mutta Matapourilla oli myös henkilökohtaisia yhteyksiä Norjassa toimivaan Profeetan umma -islamistijärjestöön, jonka tiedetään muun muassa rekrytoineen taistelijoita Isis-järjestön riveihin Syyriaan.
Matapourin yhteyshenkilö Profeetan umma -järjestössä on Arfan Bhatti, yksi Norjan tunnetuimmista islamisteista. Reilu viikko ennen Oslon Pride-kulkuetta Arfan Bhatti postasi Facebook-sivulleen kuvan palavasta sateenkaarilipusta ja Koraanin säkeen, jossa kehotetaan tappamaan homoseksuaalit, kertoo Norjan yleisradio NRK.
Zaniar Matapour on ollut islamilaisen radikalisoitumisen takia Norjan turvallisuuspoliisin tarkkailussa jo vuodesta 2015. Hänen lisäkseen neljää muutakin henkilöä epäillään osallisuudesta Oslon terroritekoon. Yksi epäillyistä on Arfan Bhatti, joka ehti jo livahtaa karkuun Pakistaniin, mutta hänet saatiin luovutuspyynnöllä Norjaan tutkintavankeuteen.
Oikeus: Toimi täydessä ymmärryksessä
Matapourilla on aiemminkin ollut poliisin kanssa tekemisissä huume- ja väkivaltarikosten takia. Vuonna hän oli oikeudessa yökerhossa tapahtuneen puukotuksen takia. Käräjäoikeudessa hän sai 10 kuukauden vankeustuomion, mutta hovioikeus lievensi tuomion kuukauden vankeudeksi tekijän nuoren iän ja “selvien mielenterveysongelmien” takia.
Zaniar Matapourilla on diagnoosi paranoidista skitsofreniasta, minkä takia hän on ollut viimeiset kymmenen vuotta työkyvyttömyyseläkkeellä. Oikeus totesi kuitenkin mielentilatutkimuksen jälkeen, että hän toimi täydessä ymmärryksessä terroriteon tehdessään. Siksi hänelle annettiin pisin mahdollinen tuomio.
Tekovälineenä laiton sarjatuliase
Ammuskelussa Matapour käytti peräti kahta luvatonta käsiasetta. Hän aloitti tulituksen toisen maailmansodan aikaisella MP-40-konepistoolilla eli ”Schmeisserilla”. Kun konepistooliin tuli toimintahäiriö, Matapour kaivoi taskustaan Parabellum-pistoolin ja jatkoi ampumista.
Molemmat aseet lienevät jääneet Norjaan saksalaismiehittäjien jäljiltä. Tutkimuksissa ei ole selvinnyt miten Matapour tai hänen mahdolliset avustajansa saivat käsiinsä sarjatuliaseen.
Islamilainen terrorismi ei kiinnosta Suomen mediaa
Terrorismi, epäillyt terroristiryhmät ja laittomat aseet ovat olleet paljon esillä Suomen mediassa viime aikoina. Ainakin silloin, kun terrorismiepäily liittyy jotenkin äärioikeistoon.
Oslon terrorismirikoksessa on kyse ääri-islamistin tekemästä joukkomurhasta, johon liittyy laittoman konetuliaseen lisäksi kaksikin islamistista järjestöä, jotka ovat verkottuneet kansainvälisesti.
Jostain syystä Suomen valtamedia ei ole kiinnostunut tuomaan esille tätä puolta asiassa. Otsikoiden mukaan Oslon Pride-juhlan aikoihin joku ampui homoja, ja ampuja on “norjalaismies”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Profeetan umma Isis-terroristijärjestö Oslon terrori-isku Arfan Bhatti Zaniar Matapour Oslo väkivaltainen islamismi muslimiterrorismi islamismi Pakistan valtamedia Syyria Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Monet islamia arvostelevat voivat elää Saksassa vain jatkuvassa poliisien suojeluksessa

Punavihreän Ylen päätoimittaja ei löydä Ylestä punavihreää kuplaa – ei vakuuta somea: ”Kalakaan ei näe akvaarion ulkopuolelle ja luulee, että puheet vedettömästä maailmasta ovat ääriainesten juttuja”

Saksassa lisää puukotuksia – Suomen media ei kerro epäiltyjen taustoja

Yle Uutiset valitsi kummallisen päivän ministereiden natsitteluun

Perussuomalaiset: Vasemmistolla ei ole veto-oikeutta Yleen

Yle intoili, kun jalkapallotähti varoitti laitaoikeistosta – ja vaikeni, kun toinen arvosteli massamaahanmuuttoa

Hämeen Sanomat kirjoittaa Yleisradiosta: ”Valtionmediaa tarvitaan – muttei tällaista jättipullukkaa”

Teemu Keskisarja: Valehteliko Yle myös parlamentaariselle työryhmälle?

Onni Rostilan analyysi median valikoivasta värisokeudesta: Miksi George Floydista sai suuttua, mutta Englannin lapsipuukotuksesta ei?
Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen
Tällä viikolla valtamediassa on nostatettu tarinaa, jonka mukaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toimisi puolueellisesti tehtävässään eduskunnan kyselytunneilla. Tarinan lähteenä on viime vaalikaudella puhemiehen nuijaa heiluttanut Matti Vanhanen (kesk.). Todellisuus on kuitenkin tarua ihmeellisempää, osoittavat eduskunnan tietopalvelun lukuihin perustuvat tiedot molempien puhemiesten kausillaan oppositiolle antamien puheenvuorojen määristä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää