

LEHTIKUVA
Saksassa lisää puukotuksia – Suomen media ei kerro epäiltyjen taustoja
Poliisimiehen kuolemaan johtaneen islamistisen terrori-iskun jälkeen afganistanilaisten teräaserikollisuus on noussut keskustelunaiheeksi Saksassa. Parin viime viikon aikana uhreiksi on joutunut sekä toisia afgaaneja että saksalaisia. Suomen medialla on haasteita epäiltyjen etnisen taustan kertomisessa.
Saksassa tapahtuu useita teräaseella tehtyjä väkivaltarikoksia joka päivä, mutta erityisesti afganistanilaisten tekemät puukotukset ovat nousseet tapetille sen jälkeen, kun toukokuun lopussa afgaanimies hyökkäsi Mannheimissa islamisaatiota vastustavaan puhetilaisuuteen iskien veitsellään useita ihmisiä. Tilannetta rauhoittelemaan tullut ylikomisario sai veitseniskuja päähän ja niskaan. Hän kuoli myöhemmin sairaalassa.
Mannheimin tapausta tutkitaan islamistisena terroritekona. Poliisin kuolema järkytti poliitikkoja niin paljon, että Saksan hallitus on taipumassa karkottamaan vakaviin rikoksiin syyllistyneet afgaanit ja syyrialaiset. Taleban on jo ilmoittanut olevansa valmis ottamaan karkotetut vastaan.
Puukotuksia puistoissa
Maanantaina 10.6. iltapäivällä tapahtui seuraava puukotus Frankfurtissa, kun 19-vuotias afganistanilaismies puukotti 41-vuotiasta ukrainalaisnaista useita kertoja pään ja niskan seudulle. Nainen oli istuskellut kaikessa rauhassa penkillä Main-joen rantapuistossa.
Lauantaina 15.6. joukko nuoria miehiä otti iltapäivällä yhteen puistossa Ingolstadtissa, kertoo paikallislehti Donau Kurier. 24-vuotias mies sai viiltohaavoja vatsaansa ja joutui hätäleikkaukseen. Teosta epäillään 17-vuotiasta afganistanilaismiestä, joka on poliisin hallussa. Myös puukotuksen uhri on afgaani.
Hyökkäys jalkapallon katsojien kotibileisiin
Perjantaina 14.6. iltapäivällä Wolmirstedtin pikkukaupungissa 27-vuotias afgaani puukotti 23-vuotiaan afgaanin hengiltä kerrostaloalueella. Sen jälkeen veitsimies lähti kylille kuljeskelemaan.
Veitsimies huomasi omakotialueella, että eräässä talossa joukko saksalaisia oli kokoontunut katsomaan jalkapallon EM-kisoja. Afgaani tuppautui taloon kuokkavieraaksi ja puukotti 50,- 56- ja 75-vuotiaita jalkapallon katselijoita. Kaksi uhreista sai vakavia vammoja.
Tämän jälkeen veitsimies poistui paikalta. Kun poliisi tuli ottamaan hänet kiinni, afgaani yritti hyökätä veitsi kädessä poliisien päälle. Poliisit joutuivat ampumaan häntä ja mies kuoli myöhemmin sairaalassa.
Epäiltyjen taustoilla yhteiskunnallista merkitystä
Suomessa tästä Wolmirstedtin tapauksesta ovat uutisoineet ainakin MTV Uutiset ja Yle. Kumpikaan ei mainitse epäillyn etnistä taustaa, vaikka sillä on selvästi yhteiskunnallista merkitystä.
Selityksenä etnisen taustan kertomatta jättämiselle voidaan käyttää sitä, että uutinen on tehty puutteellisten tietojen varassa, jotta saadaan mahdollisimman nopeasti uutisotsikko ulos. Tällä kertaa Yle voitti kaupalliset mediat uutisoinnin nopeudessa, mutta verorahoitteisen Yleisradion kannattaisi ehkä mieluummin keskittyä uutisoinnin laatuun ja tarkkuuteen.
Uhri oli ”islamofobi” ja ”äärioikeistolainen”
Mannheimin islamistinen terrori-isku oli vieläkin räikeämpi esimerkki siitä, miten vaikeaa rikoksesta epäillyn etnisen tai uskonnollisen taustan kertominen Suomen valtamedialle tietyissä tapauksissa on. Saksan mediassa epäillyn afgaanitausta kerrottiin samana iltana.
Suomen lehdiltä kesti useita päiviä kertoa hyökkääjän taustoista. Uhrista toki muistettiin mainita useaan kertaan, että hän on tunnettu ”islamofobi” ja ”äärioikeistolainen”. Terrori-iskun pääkohteena ollut Michael Stürzenberger sai hyökkäyksessä pahoja haavoja ja joutui sairaalahoitoon. Hänen kasvoihinsa jää todennäköisesti pysyvät arvet.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Wolmirstedt Ingolstadt talebanit Michael Stürzenberger Mannheim ääri-islamistit Frankfurt islamistinen terrorismi Afgaanit Turvapaikanhakijat Afganistan Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Taas hyökkäys Saksassa: Afgaani puukotti ukrainalaisnaista – Taleban lupaa ottaa karkotettavat vastaan

Saksalaiset antoivat eurovaaleissa kuitin Saksan hallitukselle – massasiirtolaisuuden haitat ja sisäpolitiikka painoivat ilmastoa enemmän

Epäilty terrori-isku Saksassa: Veitsimies hyökkäsi islamisaatiota vastustavaan puhetilaisuuteen

Taas veitsihyökkäys Mannheimissa – nyt uhrina AfD:n paikallispoliitikko

Nuori palkkamurhaaja ampui äidin läpi osuen tyttäreen – jengin kosto osui viattomaan perheeseen Tukholmassa

Väkivalta ja puukkoiskut yleistyneet – Koponen: ”Kaikki mahdollinen tehtävä väkivallan vähentämiseksi”

Puukkohyökkäykset järkyttävät – oikeusministeri Leena Meri: ”Väkivallan on loputtava”

Saksan kotimaantiedustelu ei ole huolissaan vaatimuksesta muuttaa maa islamilaiseksi valtioksi – ”Kalifaatti on valtiomuoto siinä missä monarkiakin”

Monet islamia arvostelevat voivat elää Saksassa vain jatkuvassa poliisien suojeluksessa
Viikon suosituimmat

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.

Sisäministeri Rantanen raiskausrikoksista: ”Nämä ovat kuvottavia uutisia, niistä tulee ihan fyysisesti paha olo”
Maahanmuuttopolitiikassa on tehty kuluvalla hallituskaudella historiallinen suunnanmuutos. Maasta poistamiset ovat kasvaneet yli 30 prosenttia, ja lisätalousarviossa palautuksiin jouduttiin varaamaan lisää rahaa. Sisäministeri Mari Rantasen mukaan työ on kuitenkin vasta alussa: laivan nokka on vähän kääntynyt ja nyt pitäisi painaa seuraavalla hallituskaudella kaasua.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









