

LEHTIKUVA
Saksassa lisää puukotuksia – Suomen media ei kerro epäiltyjen taustoja
Poliisimiehen kuolemaan johtaneen islamistisen terrori-iskun jälkeen afganistanilaisten teräaserikollisuus on noussut keskustelunaiheeksi Saksassa. Parin viime viikon aikana uhreiksi on joutunut sekä toisia afgaaneja että saksalaisia. Suomen medialla on haasteita epäiltyjen etnisen taustan kertomisessa.
Saksassa tapahtuu useita teräaseella tehtyjä väkivaltarikoksia joka päivä, mutta erityisesti afganistanilaisten tekemät puukotukset ovat nousseet tapetille sen jälkeen, kun toukokuun lopussa afgaanimies hyökkäsi Mannheimissa islamisaatiota vastustavaan puhetilaisuuteen iskien veitsellään useita ihmisiä. Tilannetta rauhoittelemaan tullut ylikomisario sai veitseniskuja päähän ja niskaan. Hän kuoli myöhemmin sairaalassa.
Mannheimin tapausta tutkitaan islamistisena terroritekona. Poliisin kuolema järkytti poliitikkoja niin paljon, että Saksan hallitus on taipumassa karkottamaan vakaviin rikoksiin syyllistyneet afgaanit ja syyrialaiset. Taleban on jo ilmoittanut olevansa valmis ottamaan karkotetut vastaan.
Puukotuksia puistoissa
Maanantaina 10.6. iltapäivällä tapahtui seuraava puukotus Frankfurtissa, kun 19-vuotias afganistanilaismies puukotti 41-vuotiasta ukrainalaisnaista useita kertoja pään ja niskan seudulle. Nainen oli istuskellut kaikessa rauhassa penkillä Main-joen rantapuistossa.
Lauantaina 15.6. joukko nuoria miehiä otti iltapäivällä yhteen puistossa Ingolstadtissa, kertoo paikallislehti Donau Kurier. 24-vuotias mies sai viiltohaavoja vatsaansa ja joutui hätäleikkaukseen. Teosta epäillään 17-vuotiasta afganistanilaismiestä, joka on poliisin hallussa. Myös puukotuksen uhri on afgaani.
Hyökkäys jalkapallon katsojien kotibileisiin
Perjantaina 14.6. iltapäivällä Wolmirstedtin pikkukaupungissa 27-vuotias afgaani puukotti 23-vuotiaan afgaanin hengiltä kerrostaloalueella. Sen jälkeen veitsimies lähti kylille kuljeskelemaan.
Veitsimies huomasi omakotialueella, että eräässä talossa joukko saksalaisia oli kokoontunut katsomaan jalkapallon EM-kisoja. Afgaani tuppautui taloon kuokkavieraaksi ja puukotti 50,- 56- ja 75-vuotiaita jalkapallon katselijoita. Kaksi uhreista sai vakavia vammoja.
Tämän jälkeen veitsimies poistui paikalta. Kun poliisi tuli ottamaan hänet kiinni, afgaani yritti hyökätä veitsi kädessä poliisien päälle. Poliisit joutuivat ampumaan häntä ja mies kuoli myöhemmin sairaalassa.
Epäiltyjen taustoilla yhteiskunnallista merkitystä
Suomessa tästä Wolmirstedtin tapauksesta ovat uutisoineet ainakin MTV Uutiset ja Yle. Kumpikaan ei mainitse epäillyn etnistä taustaa, vaikka sillä on selvästi yhteiskunnallista merkitystä.
Selityksenä etnisen taustan kertomatta jättämiselle voidaan käyttää sitä, että uutinen on tehty puutteellisten tietojen varassa, jotta saadaan mahdollisimman nopeasti uutisotsikko ulos. Tällä kertaa Yle voitti kaupalliset mediat uutisoinnin nopeudessa, mutta verorahoitteisen Yleisradion kannattaisi ehkä mieluummin keskittyä uutisoinnin laatuun ja tarkkuuteen.
Uhri oli “islamofobi” ja “äärioikeistolainen”
Mannheimin islamistinen terrori-isku oli vieläkin räikeämpi esimerkki siitä, miten vaikeaa rikoksesta epäillyn etnisen tai uskonnollisen taustan kertominen Suomen valtamedialle tietyissä tapauksissa on. Saksan mediassa epäillyn afgaanitausta kerrottiin samana iltana.
Suomen lehdiltä kesti useita päiviä kertoa hyökkääjän taustoista. Uhrista toki muistettiin mainita useaan kertaan, että hän on tunnettu “islamofobi” ja “äärioikeistolainen”. Terrori-iskun pääkohteena ollut Michael Stürzenberger sai hyökkäyksessä pahoja haavoja ja joutui sairaalahoitoon. Hänen kasvoihinsa jää todennäköisesti pysyvät arvet.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Wolmirstedt Ingolstadt talebanit Michael Stürzenberger Mannheim ääri-islamistit Frankfurt islamistinen terrorismi Afgaanit Turvapaikanhakijat Afganistan Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Taas hyökkäys Saksassa: Afgaani puukotti ukrainalaisnaista – Taleban lupaa ottaa karkotettavat vastaan

Saksalaiset antoivat eurovaaleissa kuitin Saksan hallitukselle – massasiirtolaisuuden haitat ja sisäpolitiikka painoivat ilmastoa enemmän

Epäilty terrori-isku Saksassa: Veitsimies hyökkäsi islamisaatiota vastustavaan puhetilaisuuteen

Taas veitsihyökkäys Mannheimissa – nyt uhrina AfD:n paikallispoliitikko

Nuori palkkamurhaaja ampui äidin läpi osuen tyttäreen – jengin kosto osui viattomaan perheeseen Tukholmassa

Väkivalta ja puukkoiskut yleistyneet – Koponen: ”Kaikki mahdollinen tehtävä väkivallan vähentämiseksi”

Puukkohyökkäykset järkyttävät – oikeusministeri Leena Meri: ”Väkivallan on loputtava”

Saksan kotimaantiedustelu ei ole huolissaan vaatimuksesta muuttaa maa islamilaiseksi valtioksi – ”Kalifaatti on valtiomuoto siinä missä monarkiakin”

Monet islamia arvostelevat voivat elää Saksassa vain jatkuvassa poliisien suojeluksessa
Viikon suosituimmat

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.

Kansanedustajat Polvinen ja Lehtinen vaativat EU:n koronapaketin kohdentamista uudelleen – “Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella”
EU päätti vuonna 2021 massiivisesta 806,9 miljardin euron EU:n elpymisvälineestä, jossa Suomelle oli varattu maksajan rooli. Perussuomalaisten kansanedustajat Mikko Polvinen ja Rami Lehtinen ovat sitä mieltä, että Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella, ja vaativat elpymispaketin kohdentamista uudelleen italialaisten ikkunaremonttien sijaan Euroopan puolustuksen vahvistamiseen.

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.

Hoitajat kerskuivat somessa juutalaisten murhaamisella australialaisessa sairaalassa – ”Sairasta, iljettävää ja häpeällistä”
Kahdelle Sydneyn sairaalan työntekijälle tuli lähtö, kun nämä videolla uhkasivat tappaa israelilaiset potilaansa. Hoitajat kerskuivat tallenteella myös sillä, etteivät suostu hoitamaan juutalaispotilaita. Poliisi on aloittanut perusteelliset tutkimukset mahdollisista rikoksista.

Saksa kielsi arabiankieliset julisteet ja iskulauseet mielenosoituksissa
Häiriökäyttäytyminen ja jopa suoranaiset rikokset ovat olleet Saksassa kasvava ongelma Palestiinan puolesta järjestetyissä mielenosoituksissa. Iskulauseissa on vaadittu arabiaksi muun muassa Israelin ja juutalaisten tuhoamista. Nyt viranomaiset ovat puuttuneet asiaan.