

Matti Matikainen
Puukkohyökkäykset järkyttävät – oikeusministeri Leena Meri: ”Väkivallan on loputtava”
Perjantaina 14.6. uutisoitiin edellisenä iltana tapahtuneesta puukkohyökkäyksestä. Kansallissosialistitaustainen puukottaja kohdisti iskunsa alaikäiseen ulkomaalaistaustaiseen poikaan. Tänään 19.6. on uutisoitu uudesta puukkohyökkäyksestä, jonka kohteena on jälleen ulkomaalaistaustainen. Tekijä on puolestaan alaikäinen.
– Toivon uhreille pikaista toipumista. Suomessa kaikkien on voitava olla turvassa, oikeusministeri Leena Meri sanoo.
Erityisesti nuorten väkivaltarikollisuus on lähtenyt hälyttävään kasvuun koko maassa. Trendi on ollut kasvava ja raaistuva jo useamman vuoden ajan. Tässä huhtikuussa oikeusministeriössä käynnistettiin poikkihallinnollinen monen ministeriön yhteistyönä toteutettava nuoriso- ja jengirikollisuuden toimenpideohjelma, jolla tähän kehitykseen puututaan.
Lakien kiristäminen ajankohtaista
Toimenpidekokonaisuuksia on 9 erilaista, joissa keinot puuttua rikollisuuteen ovat koko yhteiskunnan kattavia pehmeitä ja kovia keinoja perheiden varhaisen vaiheen tuesta rangaistusten kiristämiseen. Esimerkiksi teräaseiden käyttö on yleistynyt väkivaltarikollisuudessa, ja jo hallitusohjelmassa on päätetty korottaa rangaistuksia vaarallisen esineen ja toisen vahingoittamiseen soveltuvan esineen eli esimerkiksi puukon hallussapidosta.
Lisäksi oikeusministeriö myöntää valtionavustusta vakavan nuorisorikollisuuden, katujengi-ilmiön ja väkivaltaisen radikalismin torjuntaan. Oikeus- ja sisäministeriössä on laajasti hankkeita Suomen turvallisuustilanteen parantamiseksi.
– Tällaiset teot osoittavat, että perussuomalaisten pitkään vaatima viranomaisten resurssointi ja lakien kiristäminen on erityisen ajankohtaista, oikeusministeri Meri kommentoi.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rangaistusten koventaminen katujengit väkivaltarikollisuus teräaseet nuorten väkivalta nuorisorikollisuus puukotukset radikalismi toimenpideohjelma Jengirikollisuus Oikeusministeriö Leena Meri Väkivalta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksassa lisää puukotuksia – Suomen media ei kerro epäiltyjen taustoja

Väkivalta ja puukkoiskut yleistyneet – Koponen: ”Kaikki mahdollinen tehtävä väkivallan vähentämiseksi”

Oululainen kansanedustaja Jenna Simula kauppakeskus Valkean uudesta tapauksesta: ”Kaikki väkivalta on pyrittävä kitkemään, rikoksista tulee seurata yleisen oikeustajun mukainen rangaistus”

Sisäministeri Rantanen pitää Oulun puukotuksia järkyttävinä: ”Tämän on loputtava”

PS-poliisikansanedustajat: Väkivallan torjunta vaatii konkreettisia tekoja – ”Oikeus tutkia reppuja ja laukkuja ennaltaehkäisi väkivallantekoja”

Nieminen: Väkivallan kasvavaan ilmiöön on puututtava

Oululainen koulupoliisi Merja Rasinkangas nousee Sebastian Tynkkysen tilalle eduskuntaan, pohtii nuorten kasvavia ongelmia: ”Kaverivanhemmuus, rajaton ruutuaika, väkivalta, vapetus..”
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.














