
Oululainen kansanedustaja Jenna Simula kauppakeskus Valkean uudesta tapauksesta: ”Kaikki väkivalta on pyrittävä kitkemään, rikoksista tulee seurata yleisen oikeustajun mukainen rangaistus”
Oulun Valkea-kauppakeskuksessa on tapahtunut lyhyen ajan sisällä jo toinen puukotus.
Poliis kertoi eilen illalla ottaneensa henkilön kiinni, jota epäillään lyöneen toista henkilöä teräaseella kauppakeskus Valkean tiloissa Oulussa. Mediatietojen mukaan alaikäinen poika hyökkäsi nuoren ulkomaalaistaustaisen miehen kimppuun ja puukotti tätä useita kertoja ylävartaloon. Uhri pääsi pakenemaan tilanteesta, hänelle annettiin välitöntä ensiapua, eikä hän ole hengenvaarassa.
Rikosylikomisario Markus Kiiskinen Oulun poliisista kertoo, että tapauksessa on viitteitä viime torstaina tapahtuneeseen toiseen puukotukseen, joka niin ikään tapahtui Valkea-kauppakeskuksessa. Asiasta kirjoittaa muun muassa Iltalehti.
PS-puheenjohtaja Riikka Purra kommentoi tapahtunutta tuoreeltaan: ”Oulussa on jälleen tapahtunut järkyttävä väkivallanteko. Ensimmäisten tietojen mukaan sen motiivi on rasistinen. Tällaista ei voi hyväksyä. Lapsia ja nuoria on jatkuvasti väkivallan sekä uhreina että tekijöinä. Suomen on oltava turvallinen maa kaikille asukkailleen.”
Oulussa on jälleen tapahtunut järkyttävä väkivallanteko. Ensimmäisten tietojen mukaan sen motiivi on rasistinen.
Tällaista ei voi hyväksyä. Lapsia ja nuoria on jatkuvasti väkivallan sekä uhreina että tekijöinä. Suomen on oltava turvallinen maa kaikille asukkailleen.
— Riikka Purra (@ir_rkp) June 19, 2024
Oululainen PS-kansanedustaja Jenna Simula on tyrmistynyt väkivallanteosta. Hän kirjottaa:
”Poliisin mukaan myös eilisessä puukotuksessa Oulussa voi olla kyseessä ulkomaalaisvastainen motiivi. Tekijä alaikäinen, uhri ulkomaalaistaustainen. Viitteitä siitä, että teko olisi kopioitu viime torstaisesta. Vetää sanattomaksi.
Mietin pitkään, mitä kirjoittaisin, koska en oikeastaan koe, että mitkään sanat olisivat riittäviä kuvaamaan sitä tunneskaalaa, mikä mielessä pyörii, kun väkivaltaa kohdistetaan ihmiseen hänen ulkomaalaistaustan, uskonnon tai esimerkiksi mielipiteen takia. Ei ole väliä, onko tekijä äärioikeistoa, -vasemmistoa tai radikaali-islamisti.
Perussuomalaisten viesti turvallisesta Suomesta tarkoittaa turvallista Suomea, jossa kaikki väkivalta on pyrittävä kitkemään ja rikoksista tulee seurata yleisen oikeustajun mukainen rangaistus. Linjana on ollut jo pitkään kiristää väkivaltarikosten tuomioita ja se koskee kaikkea väkivaltaa.”
Poliisin mukaan myös eilisessä puukotuksessa Oulussa voi olla kyseessä ulkomaalaisvastainen motiivi. Tekijä alaikäinen, uhri ulkomaalaistaustainen. Viitteitä siitä, että teko olisi kopioitu viime torstaisesta. Vetää sanattomaksi.
Mietin pitkään, mitä kirjoittaisin, koska en…
— Jenna Simula (@ainoahelmi) June 19, 2024
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yleltä täysin posketon väite: Oulun poliisi lietsoo tiedottamisellaan vihaa

Sisäministeri Rantanen pitää Oulun puukotuksia järkyttävinä: ”Tämän on loputtava”

Puukkohyökkäykset järkyttävät – oikeusministeri Leena Meri: ”Väkivallan on loputtava”

PS-poliisikansanedustajat: Väkivallan torjunta vaatii konkreettisia tekoja – ”Oikeus tutkia reppuja ja laukkuja ennaltaehkäisi väkivallantekoja”

Nieminen: Väkivallan kasvavaan ilmiöön on puututtava

Oululainen koulupoliisi Merja Rasinkangas nousee Sebastian Tynkkysen tilalle eduskuntaan, pohtii nuorten kasvavia ongelmia: ”Kaverivanhemmuus, rajaton ruutuaika, väkivalta, vapetus..”
Viikon suosituimmat

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

EU-parlamentaarikko ei päässyt Lontoon mielenosoitukseen — pääministeri tukahduttaa sananvapautta
Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.

Turve-kansalaisaloite ylitti 50 000 allekirjoituksen rajan – etenee eduskuntaan
Kansalaisaloite turpeen luokittelemiseksi uusiutuvaksi energiaksi ja poistamiseksi EU:n päästökaupan piiristä on saavuttanut vaaditun 50 000 kannattajan rajan. Aloite etenee nyt eduskunnan käsittelyyn.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan sanoo, ettei tällä hetkellä näe riittävää näyttöä sille, että Israel olisi syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa. Poliitikot ja aktivistit ovat silti käyttäneet vakavaa juridista termiä jo pitkään ikään kuin asia olisi oikeudellisesti ratkaistu. Viime viikolla eräs perheensä sodassa menettänyt gazalaismies toimitti ICC:lle uuden tutkintapyynnön, jossa hän vaatii 14 Hamas-johtajan tutkimista sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

ICC:n mukaan Israel ei ole syyllistynyt kansanmurhaan – Garedew: ”Valheelliset syytökset ovat ruokkineet hyökkäyksiä juutalaisia vastaan”
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan vahvisti viime viikolla, että Gazassa ei ole tapahtunut kansanmurhaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew iloitsee totuuden tulemisesta julki, mutta ei usko Israel-vastaisen vihervasemmiston hyväksyvän tappiotaan.

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.















