Valtiovarainministeriö esitteli keskiviikkona laajan virkapuheenvuoron, jossa käsitellään talous- ja hallintopolitiikan merkittävimpiä kokonaisuuksia tuleville vuosille. Yhteisenä näkökulmana on ratkaisukeskeisyys.
Valtiovarainministeri Riikka Purra näkee virkapuheenvuorossa tavallista niukemmin synkistelyä ja enemmän optimismia.
– Suomella onneksi on lukuisia vahvuuksia ja talouden ongelmat ovat ratkaistavissa, mutta itsestään ne eivät korjaannu. Tekemistä on valtavasti, mutta kuten ministeriö toteaa, myös talouden sopeuttaminen vaadittavalla tavalla ei ole lainkaan mahdotonta, Purra kirjoittaa kanavillaan.
Vuoden 2035 tavoite ei ole realismia
Julkisen keskustelun huomio on keskittynyt virkamiesten eläkeikään esittämiin muutoksiin. Toinen helppo kohde on hyvinvointialueiden ja kuntien määrä, joita pitää saada vähennettyä.
– Olemattomalle huomiolle sen sijaan virkapuheenvuoroon liittyvässä keskustelussa ovat jääneet kaksi muuta ajatusta, joissa Suomelle hahmotellaan uutta suuntaa.
– Ensinnäkin virkamiesten puheenvuoro kyseenalaistaa viime vuosikymmenen lähes pakonomaisen tarpeen maailman kunnianhimoisimman ilmastopolitiikan tai ”vihreän siirtymän” edistämisestä.
Suomen on puheenvuoron mukaan arvioitava uudelleen pyrkimystään olla kunnianhimoisessa ilmastopolitiikassa edelläkävijä. Linjaus on merkittävä, Purra kirjoittaa ja toteaa, että hiilineutraalisuuden tavoittelu vuoteen 2035 mennessä ei ole koskaan ollut realismia
Yhteiskunnan menot syytä käydä läpi
Vastaavalla selväjärkisellä otteella puheenvuorossa käsitellään myös maahanmuuttoa.
– Se käsittelee ulkomaisten osaajien maahanmuuttoa ja toteaa, että korkeasti koulutetun työvoiman tarjonnan puute on yksi haaste tarvittavalle talouskasvulle.
– Paperissa ei mainita Suomeen kohdistuvaa kymmenien tuhansien kouluttamattomien tulijoiden virtaa menestystekijänä, ja miksi mainittaisiinkaan, koska moinen on silkkaa rahanmenoa.
Yhteiskunnan on syytä käydä läpi kaikki menonsa ja kaikki tulonsa ja tarkastella niitä sellaisena kuin ne ovat – eikä sellaisina kuin toivoisimme tai kuvittelisimme niiden olevan, Purra katsoo.