Artikkeli kuva

Lauri Laitinen, perussuomalaisen nuorison puheenjohtaja / MATTI MATIKAINEN

PS-Nuoriso arvostelee Yleisradion toimintaa – “Nämäkö ovat Ylen ydintehtäviä?”

05.07.2024 |12:54

Perussuomalainen Nuoriso on huolissaan Yleisradion monimuotoisuuskoulutuksiin liittyvien kustannusten ja monimuotoisten rekrytointien salailusta. Perussuomalaisten nuorisojärjestö näkee julkisrahoitteisen Ylen toiminnan rapauttavan valtionmedian uskottavuutta ja luotettavuutta.


– Uskomatonta, että suomalaisten verovaroilla rahoitetaan vasemmistolaista propagandaa. Ylen tehtäviin ei kuulu poliittisten ideologioiden edistäminen, moittii Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Marcus Toppari.

Erikoista jaottelua

Media on uutisoinut, kuinka Yle järjestää työntekijöilleen koulutuksia, joissa “tunnistetaan omat syrjivät ajattelutavat”. Sen lisäksi Yle maksaa palkkioita toimittajille haastateltavien syntyperän mukaan sekä rekrytoi työntekijöitä ilman ansioluettelon vaatimista, mikäli heiltä löytyy Ylen “kaipaamia näkökulmia”.

– Haastateltavien valikoiminen sukupuolen, ihonvärin tai seksuaalisen suuntautumisen mukaan ei lisää tasa-arvoa. Yleläiset eivät vaikuta uskovan näiden ihmisten näkyvän tai etenevän yhteiskunnassa omilla meriiteillään, toteaa Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtaja Lauri Laitinen.

Rahoitus uusiksi

Järjestö yhtyy Ylen hallintoneuvoston perussuomalaisten vaatimukseen saada selvitys Ylen koulutuksista ja rahankäytöstä.

– Mikäli Yle ei kykene olemaan avoin rahankäytöstään suomalaisille, on sen rahoitusta leikattava entistä ankarammin ei-lakisääteisten, ideologisten huuhaahankkeiden karsimiseksi.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”

01.02.2025 |20:59
5.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
6.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen

02.02.2025 |20:15
8.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
10.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää