Tiilikainen Kataiselle: Suunnanmuutos tai uudet vaalit

17.06.2013 |21:29

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kimmo Tiilikainen vastaa pääministeri Jyrki Kataisen (kok.) yhteistyökutsuun tylysti.

– Jos suunnanmuutokseen ei yhdessä pystytä, joudutaan syksyllä pohtimaan jo ennenaikaisia vaaleja. Suomella ei ole varaa hukata enää kahta vuotta päättämättömyyteen, hän sanoo Suomenmaassa.

Tiilikainen pitää Kataisen kaavailemaa tilannekuvan hakemista ajanhaaskauksena: nyt tarvitaan tekoja. Keskusta esittää yhteiskuntasopimusta poikkeuksellisen yhteistyön perustaksi. Sopimus olisi laajempi kuin valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen (sd.) esittämä työllisyyssopimus, joka jättäisi Tiilikaisen mukaan pien- ja perheyrittäjät ja viljelijät sopimuksen ulkopuolelle.

ps verkkotoimitus


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt

22.04.2026 |16:39
6.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa

22.04.2026 |14:20

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää