Tiilikainen Kataiselle: Suunnanmuutos tai uudet vaalit

17.06.2013 |21:29

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kimmo Tiilikainen vastaa pääministeri Jyrki Kataisen (kok.) yhteistyökutsuun tylysti.

– Jos suunnanmuutokseen ei yhdessä pystytä, joudutaan syksyllä pohtimaan jo ennenaikaisia vaaleja. Suomella ei ole varaa hukata enää kahta vuotta päättämättömyyteen, hän sanoo Suomenmaassa.

Tiilikainen pitää Kataisen kaavailemaa tilannekuvan hakemista ajanhaaskauksena: nyt tarvitaan tekoja. Keskusta esittää yhteiskuntasopimusta poikkeuksellisen yhteistyön perustaksi. Sopimus olisi laajempi kuin valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen (sd.) esittämä työllisyyssopimus, joka jättäisi Tiilikaisen mukaan pien- ja perheyrittäjät ja viljelijät sopimuksen ulkopuolelle.

ps verkkotoimitus


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
5.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
7.
Suomen uutiset logo

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”

23.10.2026 |17:29

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi