Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Timo Soini: EU:n puolustettava vainottuja kristittyjä

01.10.2013 |15:29

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini puhui tänään Manchesterissa Euroopan parlamentissa toimivan European Conservatives and Reformist -ryhmän tilaisuudessa. Puheessaan hän vaati, että EU:n on osana ulkopolitiikkaansa puolustettava ihmisoikeuksia ja oikeusvaltiota entistä voimakkaammin.

Viime aikoina etenkin kristittyihin vähemmistöihin kohdistuva vaino ja terrori ovat yleistyneet ympäri maailman. Tuoreimpana esimerkkinä on Pakistan. Tilanne on huono myös Egyptissä, Nigeriassa ja Syyriassa.

– Meidän pitää huolehtia siitä, että EU tuomitsee kristittyihin kohdistuvan väkivallan ja toimii vainon lopettamiseksi. Ketään ihmistä ei saa vainota hänen uskontonsa vuoksi, Soini sanoo.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”

13.05.2026 |12:29
2.
Suomen uutiset logo

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi

08.05.2026 |18:04

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää