Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Timo Soini: EU:n puolustettava vainottuja kristittyjä

01.10.2013 |15:29

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini puhui tänään Manchesterissa Euroopan parlamentissa toimivan European Conservatives and Reformist -ryhmän tilaisuudessa. Puheessaan hän vaati, että EU:n on osana ulkopolitiikkaansa puolustettava ihmisoikeuksia ja oikeusvaltiota entistä voimakkaammin.

Viime aikoina etenkin kristittyihin vähemmistöihin kohdistuva vaino ja terrori ovat yleistyneet ympäri maailman. Tuoreimpana esimerkkinä on Pakistan. Tilanne on huono myös Egyptissä, Nigeriassa ja Syyriassa.

– Meidän pitää huolehtia siitä, että EU tuomitsee kristittyihin kohdistuvan väkivallan ja toimii vainon lopettamiseksi. Ketään ihmistä ei saa vainota hänen uskontonsa vuoksi, Soini sanoo.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”

07.10.2026 |11:29
6.
Suomen uutiset logo

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut

05.10.2026 |10:29
9.
Suomen uutiset logo

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä

08.10.2026 |10:31
10.
Suomen uutiset logo

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy

03.10.2026 |13:41

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi