Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Timo Soini rinnasti Valcon ja Talvivaaran

20.11.2013 |16:25

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini korosti valtion omistuksen merkitystä valtion omistajapoliittisessa ajankohtaiskeskustelussa.

Valtionyritykset tuovat tärkeitä vientituloja. Historiasta löytyy hyviä esimerkkejä. Mutta on huonojakin, vanhempi löytyi 1970-luvun lopusta.

– Valcossa oli aikoinaan hyvä pyrkimys. Se oli SDP:n hellimä hanke. Mutta toteutus oli huono. Keskustalle tärkeä on nyt Talvivaara. Pyrkimys on hyvä, mutta toteutus on huono.

– Muistutan tuoretta omistajaohjausministeri Pekka Haavistoa, jonka ministeriyden alkua Arctia Shipping sivuaa, että jos teemme jäänmurtajia, täytyyhän meidän niitä käyttää missä vain, myös Arktiksella. Jos emme me ole siellä, siellä on joku muu, Soini vetosi.

Omistajaohjauksesta vastaava ympäristöministeri Pekka Haavisto vastasi, että hän kannattaa suomalaisen osaamisen eteenpäinviemistä ja vientiä. Ainoa ehto on, että valtiota ei vietäisi heikoille jäille, jossa korvausvelvollisuudet voisivat nousta suuriksi.

– Esimerkiksi Koillisväylän liikenteessä on Suomen osaamisella kuitenkin paljon annettavaa, Haavisto vastasi.

VELI-PEKKA LESKELÄ


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa

31.10.2025 |15:48
5.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
8.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää