Toimeentulotuen saajien määrä kasvanut isoissa kaupungeissa

19.09.2013 |14:48

Yle Uutiset kertoo, että toimeentulotukea saaneiden kotitalouksien määrä kasvoi viimevuonna pääkaupunkiseudun suurissa kaupungeissa, Tampereella ja Oulussa. Keskimäärin sosiaalitoimen asiakasmäärä kasvoi 2,2 prosentilla. Eniten tukea saaneiden määrä kasvoi pääkaupunkiseudun isoissa kaupungeissa, keskimäärin 8,8 prosenttia.

Yleisin tukea saaneiden ryhmä ovat yksinasujat, jotka nostivat tuesta lähes kolme neljäsosaa. Lapsiperheitä toimeentulotukea saaneista oli 12,3 prosenttia. Toimeentulotuen saajista lähes 60 prosenttia oli työttömiä tai lomautettuja.

 

MIKA MÄNNISTÖ


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia

18.09.2026 |15:24
10.
Suomen uutiset logo

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla

21.09.2026 |13:01

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi