Artikkeli kuva

LEHTIKUVA Vilja Vehkaoja

Tolppanen: Potilaita ei saa lähettää lisätutkimuksiin lääkärin omalle vastaanotolle

28.01.2014 |11:49

Kansanedustaja Maria Tolppanen (ps.) kysyi kirjallisella kysymyksellään, mitä hallitus aikoo tehdä sille, että terveyskeskuksen tai keskussairaalan lääkäri lähettää potilaansa jälkitarkastukseen tai lisätesteihin omalle vastaanotolleen. Kysymykseen kirvoitti tapaus, jossa keskussairaalan silmäosaston lääkäri oli lähettänyt keskussairaalassa hoitamiaan potilaita lisätutkimuksiin omaan optikkoliikkeeseensä.

Sosiaali- ja terveysministeri Susanna Huovinen (sdp.) totesi vastauksessaan, että Valviran ohjeiden mukaan jälkitarkastukset on järjestettävä julkisen terveydenhuollon toimesta ja kustannuksella.

Tolppanen ei ollut vastaukseen tyytyväinen:

–  Lääkäri ei siis saa lähettää potilastaan lisätutkimuksiin omalle yksityisvastaanotolleen tai omistamaansa optikkoliikkeeseen. Ministerin kanta on selkeä, mutta se ei kuitenkaan ole vastaus kysymykseeni.

Ministerin mukaan ohjeen noudattamisen valvonta kuuluu aluehallintoviranomaisille.

–  Mitä ilmeisemmin valvonta ontuu pahasti. Haluan ministeriltä vastauksen siihen, mitä hän aikoo tehdä, jotta ohjeita noudatetaan ja mikä on sanktio, jos viranomainen ei hoida tehtäviään. Valvomaton ohje on kuin veteen piirretty viiva, sanoo Tolppanen.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”

09.04.2026 |23:32
4.
Suomen uutiset logo

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”

06.04.2026 |10:00
7.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
8.
Suomen uutiset logo

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja

07.04.2026 |09:31

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää