Artikkeli kuva

Tolppanen: Samasta työstä sama palkka

20.05.2014 |21:49

Samasta työstä on aina maksettava sama palkka, olipa työntekijä mies tai nainen, ulkomaalainen tai suomalainen. Tämä on äärimmäisen tärkeää. Silti Suomessa naisen euro on liki 30 prosenttia alhaisempi kuin miehen euro. Naisille maksetaan samasta työtä vähemmän kuin miehille. Ihmettelen suuresti suomalaisen ammattiyhdistysliikkeen hampaattomuutta tässä asiassa.

On yleisesti tiedossa, että esimerkiksi virolainen rakennusalan työntekijä tekee työtään Suomessa pienemmällä palkalla kuin kotimainen työkaverinsa. Ihmettelen, miten virolaisfirmat pystyvät tarjoamaan työtään liki puolet halvemmalla kuin suomalaisfirmat.

Vuosittain Suomessa työskentelee 70 000 virolaista rakennusmiestä lyhyillä 1-3 kk:n työsopimuksilla. Samaan aikaan 30 000 Rakennusliittoon kuuluvaa suomalaista ammattilaista on työttömänä. On muistettava, että nämä virolaiset eivät pääsääntöisesti maksa Suomeen tuloveroa, koska työskentelyaika on niin lyhyt, ettei palkasta peritä veroja. Suomi kuitenkin maksaa jokaisen työntekijän lapselle Viroon lapsilisää ja siellä kotona hoidettavasta alle kolmevuotiaasta lapsesta kotihoidontukea.

Ehkäpä matalapalkkaisuus johtuu juuri siitä, että virolaisfirmat laskevat palkanlisäksi automaatiksi muodostuneet suomalaiset tulonsiirrot ja ehkäpä palkkaa määriteltäessä huomioidaan se, että veroja ei Suomeen makseta.

Kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natrinkin kannattaisi tutustua näihin asioihin, eikä askaroida yksittäisten meppien äänestyksissä. Äänestyksiä on tuhansia vuodessa, joten aikaa niiden penkomiseen menee todella paljon.

Suomessa käyttöön otettu näkyvillä oleva pakollinen veronumero kertoo sen, että ihmisellä on verokirja ja paperit kunnossa. Sen sijaan se ei kerro, maksaako henkilö Suomeen veroa vai ei. Se ei myöskään kerro maksetun palkan määrää. Ne tiedot saa vasta verottajalta.

Perussuomalaiset eivät vastusta veronumeroa. Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että veronumero on hyvä asia, mutta sitä pitäisi kehittää niin, että alipalkan maksamiseen voitaisiin puuttua heti työmaalla tehdyn tarkastuksen yhteydessä.

Maria Tolppanen
Kansanedustaja (ps.),
eurovaaliehdokas


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
3.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04
6.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
7.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”

12.03.2025 |18:35
8.
Suomen uutiset logo

Melko erikoista: Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”

10.03.2025 |13:19
9.
Suomen uutiset logo

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla

13.03.2025 |20:52
10.
Suomen uutiset logo

40 vuoden taistelu on ohi ja terroristijärjestö PKK laski aseensa – Suomen 16 000 kurdille avautui toivo paluusta kotiin

11.03.2025 |16:36

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää