Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Tossavainen: Oppivelvollisuusiän korottamisen sijaan oppisopimuskoulutusta

25.08.2014 |13:10

Demareiden ahaa-elämys nuorten syrjäytymisen estämiseksi on oppivelvollisuusiän korottaminen vuodella. Mielestäni se ei auta siihen mihin se on lähinnä tarkoitettu eli nuorten syrjäytymisen estämiseen. Lisäksi se on nykytilanteessa turhan kallis. Demarit puhuvat 15 miljoonasta, Valtion taloudellinen tutkimuskeskus 15-29 miljoonasta ja Kuntaliitto 56 miljoonasta eurosta.

Peruskoulun jälkeen 8,5 % eli noin 5 000 nuorta ei hakeudu jatko-opintojen pariin lukioon tai ammatilliseen koulutukseen. He ovat siis nuoria, joille koulunpenkki ei ole maistunut. Eikä se heille maistu jatkossakaan, siitä osoituksena jatko-opintoihin hakeutumattomuus. Jos heidät pakotetaan lailla opiskelemaan vielä vuoden verran, niin sen lopputulema on jokseenkin nollan luokkaa.

Uskon, että valtaosa näistä nuorista kuitenkin ymmärtää, että töihin pitää mennä ja se edellyttää jonkinlaista ammattitaitoa. Ja kun pakkoruotsin ja muiden ”turhien kirjojen” pänttääminen ei maistu, niin käytännön tekemisen kautta eli oppisopimuskoulutuksen kautta elämänura avautuisi.

Meillä oppisopimuskoulutusta jostakin syystä väheksytään. Se on kuitenkin monissa tapauksissa käyttökelpoisin ratkaisu sekä työntekijän että työnantajan kannalta. Esimerkiksi Saksassa oppisopimuskoulutus on hyvin laajaa, ja se on yksi saksalaisen yhteiskunnan vahvuuksista.

Näin ollen toivon, että nykyhallitus hautaa aikeet oppivelvollisuusiän korottamisesta ja että vaalien jälkeinen hallitus panostaa oppisopimuskoulutukseen.

Reijo Tossavainen
kansanedustaja (ps.)


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
3.
Suomen uutiset logo

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa

22.12.2025 |10:02
4.
Suomen uutiset logo

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys

22.12.2025 |12:37
6.
Suomen uutiset logo

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta

23.12.2025 |17:11

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää