Artikkeli kuva

Tossavainen: Ei rahaa Venäjän mafialle

06.03.2013 |22:17

Valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen (sdp) mukaan Kypros saa euromailta tukea riippumatta siitä, mitä meneillään olevissa rahanpesu- ja veronkiertoselvityksissä ilmenee. Luit ihan oikein, siis riippumatta siitä, mitä meneillään olevissa rahanpesu- ja veronkiertoselvityksissä ilmenee. Ne ovat sivuseikka.

Mielestäni tällainen on täysin edesvastuutonta, täysin moraalitonta.

Ilmaisisin asian vieläkin jyrkemmin, jos siihen löytyisi suomen kielestä sellaisia sanoja.

Siis miljardeittain rahaa mätetään tällä kertaa Kyproksen pelastamiseen. Käytännössä se tarkoittaa, että silloin pelastetaan venäläisen mafian pesemiä rahoja. Kerta kaikkiaan typerää touhua!

Ilta-Sanomien mielipidekyselyssä 98 % vastaajista ei hyväksy menettelyä. Mutta sillähän ei Suomen tasavallan hallitukselle ja sen taustalla oleville puolueille ole mitään merkitystä. Tärkeintä on venäläisen mafian pelastaminen.

Reijo Tossavainen
kansanedustaja (ps)


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?

19.11.2025 |21:13
2.
Suomen uutiset logo

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”

21.11.2025 |10:13
3.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen

18.11.2025 |12:12
6.
Suomen uutiset logo

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan

21.11.2025 |20:03

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää