Tossavainen: Hallitus levittelee käsiään Raumalla

16.09.2013 |12:57

STX:n Rauman telakka toiminta päättyy nykymuodossaan, ja toiminnot keskitetään Turun telakalle. Työpaikkojen määrä Turun ja Rauman telakoilla vähenee noin 700 henkilötyövuodella ensi vuoden kesäkuun loppuun mennessä.

Että silleen…

Seuraavaksi kameroiden eteen kiirehtivät hallituksen poliitikot: Katainen pahoittelee vakavanoloisesti. Vapaavuori luultavasti hymähtelee, että kehitykselle ei voida mitään. Ihalainen on osaaottavan näköinen ja kertoo, että valtio irrottaa rahaa jolla tilapäisesti helpotetaan tilannetta. Urpilainen yrittää kiertää kamerat kaukaa.

Minä kysyn ja suomalaiset kysyvät, mitä tämä hallitus on ihan oikeasti tehnyt yritystoiminnan edellytysten parantamiseksi? Siis Kataisen sanoin, miten ”hallitus on puolustanut suomalaista työtä ja hyvinvointia”?

Minä vastaan, että eipä juuri mitenkään. Brysselissä reissatessa kotimaan asiat ovat jääneet mopen osalle.

Ja ikävä kyllä jälleen on todettava, että miljardeja on löytynyt etelään.

Jotain on tehty yritystoiminnan eteen, mutta silti toiseen vaakakuppiin on kasattu paljon enemmän rasitteita. Vaaka on heilahtanut kallelleen. Ei vain telakkateollisuudessa, vaan koko maan tilanne on surkea.

Kataisen-Urpilaisen hallitus jää historiaan yhtenä heikoimmista. Puheet ovat olleet tekoja suuremmat.

REIJO TOSSAVAINEN


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle

06.06.2026 |15:00
2.
Suomen uutiset logo

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”

05.06.2026 |18:15
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen kauhuissaan hoivakodin potilasturvallisuustapauksesta: Hoitajat kirjoittivat raportteja käännössovelluksella, toimitusjohtaja kaunisteli jäljet

08.06.2026 |15:42

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää