Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Tossavainen: Nyt tarvitaan Suomen Kaivos Oy

24.10.2013 |13:18

Pitkäaikaisena käytännön yrittäjänä kannatan yrittäjyyttä kaikin keinoin. Kun yritystoiminnalla menee hyvin, koko yhteiskunta voi hyvin. Ja jos yritystoiminta voi huonosti, koko yhteiskunta yskii. Tarvitaan siis suomalaista yrittäjyyttä ja suomalaista työtä sekä oikeaa asennetta.

Edellä todetusta huolimatta hyväksyn valtion toimet silloin, kun yksityiseltä puolelta ei löydy riittävästi halukkuutta/resursseja.

Valtion yritystoiminnasta on monia myönteisiä esimerkkejä: Neste, Fortum, Outokumpu, Rautaruukki ja Finnair. Toki nyt näiden yritysten pyörittämisessä on mukana myös yksityinen raha.

Tällä hetkellä kaipaan vahvaa kotimaista toimijaa kaivosteollisuuteen. Vaikkapa niin, että valtio ja yksityiset tahot olisivat yhteistyössä.

Valtion pitäisi mitä pikimmin sijoittaa Talvivaaraan, jotta se selviytyy nykyisestä kriisistään. Olen täysin vakuuttunut, että pitkällä aikavälillä Talvivaara on erittäin hyvä yritys Kainuun ja koko maan kannalta.

Maassamme on todella paljon ja todella lupaavia malmiesiitymiä. Ne olisi hyödynnettävä tämän maan ja kansan kannalta parhaalla mahdollisella tavalla. Siihen tarvitaan vahva valtiollinen kaivosyhtiö. Talvivaaran nimen voisi muuttaa Suomen Kaivos Oy:ksi.

Kiinan johtaja Deng sanoi aikoinaan, että ”on sama minkä värinen kissa on, kunhan se pyydystää hiiriä”. Tämä pätee moneen asiaan, myös kaivosteollisuuteen.

REIJO TOSSAVAINEN


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29
3.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31
6.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää