Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Tossavainen: Päätöksentekoon tervettä järkeä

18.12.2013 |12:15

Eduskunnan ja hallituksen päätöksenteossa minua eniten harmittaa se, että asioista tehdään päätöksiä mututuntumalta tai sitten tosiasiat sivuuttaen, jopa tietoisesti yhteiskunnalle vahinkoa aiheuttaen. Yksi tällaisista asioista on maamme pahasti rapautunut tiestö.

Asiantuntijat ovat laskeneet, että korjausvelka on tällä hetkellä peräti kahden miljardin euron luokkaa. Tilanne vain pahenee nykymenolla.

Unohdetaan tosiasia, että riittävän kunnossapidon laiminlyönti aiheuttaa kolminkertaisen vahingon, koska myöhemmin joudutaan tekemään kalliita peruskorjauksia. Siltojen osalta vahinko on jopa seitsenkertainen.

Tällainen toiminta on suorastaan edesvastuutonta. Ymmärrän kyllä, että rahaa on niukasti. Mutta silloinkin pitää ensin pitää huolta olemassa olevasta tieverkosta ja sen jälkeen rakentaa uutta sen verran kun rahaa on.

REIJO TOSSAVAINEN


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
10.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää