Artikkeli kuva

Tossavainen: Potkut huonoille työntekijöille!

19.01.2014 |16:14

Uudella työpaikalla tehdään ennen työsuhteen alkamista työsopimus. Tällaisen teki myös Jutta Urpilainen itsensä ja äänestäjien välillä viime vaalien alla. Tässä siitä vain muutama poiminta, mutta riittänee kertomaan miten työntekijä on pitänyt sopimuksensa:

Työsopimuksen lupaus: 100.000 uutta työpaikkaa.
Toteutus: Suomen on hävinnyt 100.000 työpaikkaa.

Työsopimuksen lupaus: Valtiontalouden tasapainoitus ja velkaantumisen pysäyttäminen.
Toteutus: Valtiontalous ei ole tasapainossa ja velkaantuminen lisääntyy.

Työsopimuksen lupaus: Pääomatuloveroa korotetaan.
Toteutus: Pääomatuloveroa lasketaan.

Täällä lisätietoa sopimuksesta: http://avaa.se/93JSbf

Paavo Arhinmäki sortui jopa Urpilaista pahempaan äänestäjien pettämiseen. Arhinmäen ja muidenkin takinkäännöistä saatte hyvän kuvan tästä videopätkästä vaalien 2011 alla:

Youtube, 2 min 17 sek.

Lisäksi muistutan, että esim. Alexander Stubb lupasi Kreikan ensimmäisen apupaketin jälkeen vajaat kolme vuotta sitten, että asiat olivat toimenpiteen jälkeen kunnossa niin Kreikassa kuin muissakin Euroopan maissa. Hieman myöhemmin Jyrki Katainen ilmoitti, että nyt on otettu niskalenkki markkinavoimista.

Reilun vuoden kuluttua äänestäjillä on mahdollisuus arvioida, ovatko nämä henkilöt täyttäneet sen mitä ovat luvanneet. Mielestäni eivät, ja suosittelen potkujen antamista.

Reijo Tossavainen
kansanedustaja (ps.)


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31
3.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
5.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00
7.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää