Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Tossavainen: Stubbilta liki edesvastuuton lausunto

06.10.2014 |09:11

Kokoomuksen puheenjohtaja, pääministeri Alexander Stubb arvioi puolueväelleen, että hallituksen isot ratkaisut on nyt tehty ja kokoomuksessa voidaan alkaa keskittyä seuraavien vaalien voittamiseen.

Olen suorastaan järkyttynyt! Suomi on historiansa pahimman laman kourissa, ja tilanne vain pahenee. Silloin pääministeri arvioi, että isoja ratkaisuja ei tarvita. Sen sijaan keskitytään kokoomuksen julkikuvan kiillottamiseen eli vaalien voittamiseen.

Herätkää suomalaiset! Ei tällaisella asenteella tätä maata nosteta siitä suosta, johon Kataisen-Urpilaisen ja nyt Stubbin-Rinteen hallitus ovat maamme polkeneet.

Tähän maahan tarvittaisiin pika-pikaa hätätilahallitus, joka käärisi hihat ja ryhtyisi todella tekemään töitä Suomen ja suomalaisten eteen.

Reijo Tossavainen
kansanedustaja (ps.)


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava 

30.10.2026 |16:30
4.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
8.
Suomen uutiset logo

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia

27.10.2026 |11:00
9.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi