Artikkeli kuva

Tossavainen: Venäjä on eristettävä

18.02.2015 |08:57

Venäjällä on vallassa äärimmäisen vastenmielinen valehteleva kleptokratia. Sivistyneiden, demokraattisten maiden on viimeinkin herättävä!

Muunlaiseen johtopäätökseen on vaikea tulla, kun olemme seuranneet naapurimaan valtaapitävän klikin toimia viime vuosien, mutta erityisesti viimeisimmän vuoden ajalta.

Sivistyneillä, demokraattisilla mailla on yllättävä ongelma. Kuinka suhtautua maahan, joka on kansalliskiihkoinen ja uusimperialistinen? Kuinka suhtautua maahan, jonka johdon puheisiin ei voi pätkääkään luottaa? Kuinka suhtautua maahan, jonka valtiomuoto on kleptokratia?

Kukaan järkevä ihminen ei voi hyväksyä sotimista, toisen ihmisen tappamista millään perusteella. Siksi on haettava muita keinoja.

Tällä hetkellä on vain yksi keino: Venäjän valtaklikin painostaminen taloudellisesti. Venäjä on eristettävä muusta maailmasta täysin. Siis kaikilla tasoilla ja kaikilla mahdollisilla tavoilla. Tavoitteena pitää olla keskivertovenäläisten herättäminen toimimaan paremman tulevaisuuden puolesta. Ei vain Venäjällä, vaan kaikkialla maailmassa.

Reijo Tossavainen
kansanedustaja (ps.)


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia

18.09.2026 |15:24
8.
Suomen uutiset logo

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla

21.09.2026 |13:01
10.
Suomen uutiset logo

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida

22.09.2026 |14:46

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi