Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Tossavainen: Voidaanko maailmanloppu peruuttaa?

02.10.2013 |14:51

Kansainvälinen ilmastopaneeli IPCC julkaisi maailmanlopun ennusteensa. Sen mukaan lämpötila nousee alimmillaan 0,3 astetta ja ylimmillään Suomessa jopa 6,0 astetta. Näiden lukujen edessä ihmettelen, että mistä nyt on kysymys.

Alin ennuste on siis vain 0,3 astetta ja ylimmät arviot ovat kuuden asteen luokkaa. Tässä minua hämmentää iso haarukka. Se on niin iso, että voitaneen todeta kaikkien olevan oikeassa. Niin epäilijöiden kuin maailmanlopun ennustajienkin.

Herää siis epäilys lukujen paikkansapitävyydestä. Koska haarukka on niin iso, niin eikö kysymys ole siitä, että riittävän tarkkuuden omaavan ennusteen laatiminen on käytettävissä olevien tosiasioiden pohjalta liian vaikea asia?

Edelleen herää epäilys, että ollaanko järkeviä, jos lähdetään liikkeelle siitä, että kaikki menee sen pahimman vaihtoehdon mukaisesti?

Vuosien varrella olen myös kuullut moneen kertaan sanottavan, että pitää olla noin 15 vuoden jakso, jotta voidaan vetää varmoja johtopäätöksiä. Nyt on syntynyt maailmanlopun ennustajien kannalta ikävä tilanne, sillä viimeisten 15 vuoden aikana lämpötila ei ole noussut.

(Tekstiä muokattu 3.10.2013 klo 10.00)

 

REIJO TOSSAVAINEN


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää