

Hengityssuojaimia pöydällä kotona Helsingissä 23. maaliskuuta 2020. / LEHTIKUVA
Trumpin hengityssuojakaappaus oli virheuutinen, mutta totta on että muu Eurooppa ja USA taistelevat aggressiivisesti niukoista tarvikkeista – Suomessa vähätellään hengityssuojien hyödyllisyyttä
Koronakriisin myötä maailmalla on pula tartuntaa ehkäisevistä hengityssuojista. Viikonlopun aikana suomalaismediat ovat uutisoineet tapauksista, joissa suurvallat ovat pyrkineet rohmuamaan terveydenhuollon suojatarvikkeita omiin tarpeisiinsa. Pula hengityssuojista on kanavoitumassa länsimaiden kesken jo epäluuloisuudeksi ja julkiseksi syyttelyksi. Samaan aikaan Suomessa vielä epäillään hengityssuojien hyödyllisyyttä terveille kansalaisille.
MTV kertoi saksalaismedia Der Tagesspielin kohu-uutisesta, jonka mukaan Yhdysvallat olisi takavarikoinut berliiniläispoliiseille Kiinasta tilatun 200 000:n kappaleen hengityssuojalähetyksen ja ohjannut ne Yhdysvaltoihin. Useat täkäläiset viestimet, mukaanlukien Suomen Uutiset, toistivat väitteen.
Lehden saaman tiedon mukaan Berliinin poliisi oli tehnyt tilauksen amerikkalaiselta 3M-yhtiöltä, joka valmistaa suojaimia Kiinassa. Tuotteet lastattiin Bangkokin lentokentällä rahtikoneeseen, jonka oli tarkoitus kuljettaa ne Saksaan. Kuljetuksen kerrottiin kuitenkin lähteneen suoraan Yhdysvaltoihin.
Tagesspiel oikaisi uutisen kertomalla, ettei 200 000:a hengityssuojainta oltu varsinaisesti takavarikoitu, vaan tuntemattoman ostajan kerrottiin tehneen niistä paremman tarjouksen. Tarkempi tapahtumien kulku on edelleenkin epäselvä.
Poliisijohtaja Barbara Slowikin mukaan 400 000:n tilatun FFP2-tason maskin lähetyksestä 200 000 oli otettu haltuun Bangkokin lentokentällä, ja hän epäili sen liittyvän Yhdysvaltojen vientirajoituksiin. Berliinin sisäasioiden senaattori, saksalaisen sosiaalidemokraattisen puolueen Andreas Geisel rohkeni jopa syyttämään Yhdysvaltoja ”viilin lännen” toimintatavoista ja ”nykyaikaisesta merirosvoudesta”.
BBC:n mukaan suojaimia valmistavaa 3M-yritystä on kielletty viemästä terveydenhuollossa käytettäviä tarvikkeita ulkomaille. Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on aktivoinut Korean sodan ajalta peräisin olevan lain, joka mahdollistaa poikkeuksellisen kiellon.
Pian Tagesspiel oikaisi uutisen kertomalla, ettei 200 000:a hengityssuojainta oltu varsinaisesti takavarikoitu, vaan tuntemattoman ostajan kerrottiin tehneen niistä paremman tarjouksen. Tarkempi tapahtumien kulku on edelleenkin epäselvä. Senaattori Geiselin syytös Yhdysvaltoja kohtaan osoittautuivat siis toistaiseksi yli-innokkaaksi ja tarkistamattomaksi tiedoksi.
Maskidiplomatiaa
Tapaukseen liittyvistä epäselvyyksistä huolimatta selvää on se, että hengityssuojien hankkiminen on tällä hetkellä maailman polttavimpia aiheita. Suuremmat valtiot ja niiden kansalaiset tekevät kaikkensa saadakseen hankittua maailmalta suojavarusteita sekä terveydenhuollon että yksityishenkilöiden käyttöön.
Maailmalla uutisoitiin kuluneella viikolla Yhdysvaltojen ostaneen Ranskan nenän edestä Kiinalta merkittävän erän hengityssuojaimia. Viikonlopun aikana YLE uutisoi, että Yhdysvallat oli takavarikoinut yksityiseltä kansalaiselta suuren määrän hengityssuojia – satojatuhansia sairaalamaskeja ja -käsineitä. Hamstraaja oli yrittänyt myydä tarvikkeita sairaaloille merkittävään ylihintaan.
Varsinkin suuria määriä valmistavalle Kiinalle maskeista on tulossa diplomatian väline. MTV:n Eurooppa-uutisista tuttu entinen kirjeenvaihtaja Helena Petäistö kutsuu tätä tuoreessa kolumnissaan ”maskidiplomatiaksi”, kansainvälisiksi hyvän tahdon eleiksi, joilla on poliittisia taka-ajatuksia. Kiina on lähettänyt koronakriisistä pahasti kärsineeseen Italiaan satojatuhansia hengityssuojia, kun taas Euroopan unioni on ollut toistaiseksi kyvytön tarjoamaan vastaavaa välitöntä materiaaliapua.
Suomessa ollaan vasta heräämässä akuuttiin maailmanlaajuiseen hengityssuojapulaan. Petäistö kritisoi myös Suomen hitautta reagoida pandemian etenemiseen ajallisesta etumatkasta huolimatta lentokenttäkontrollin ja rajojen sulkemisen viivyttelystä lähtien:
”Nyt, kun meillä vielä kiistellään hengityssuojien tarpeellisuudesta, muu maailma taistelee niistä niin kiivaasti, etteivät mitkään kansainvälisen kaupan säännöt enää päde.”
Tässä maailman tilanteessa hengityssuojat tarkoittavat paljon enemmän kuin vain koronatartuntojen ehkäisemistä. Näihin tarvikkeisiin kulminoituu useita poliittisia ulottuvuuksia. Ne nostavat esille piilossa olleita jännitteitä, kansallisia eroja sekä hajanaisuutta mm. EU:n jäsenmaiden keskuudessa.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mari Rantanen: Tartuntatautilaki edellyttää yleisvaarallisten tautien pysäyttämistä – voiko hallitus ylittää lain määräyksen ja vain hidastaa koronaa?

Saksa rakensi strategianuotit koronakriisin hallintaan ja rajoitusten purkamiseen – edellyttävät tilanteen ja vaikutusten jatkuvaa seurantaa

Juvonen: Koronahoitajille vaarallisen työn lisää ja oikeus koronatesteihin – muuten he vaihtavat alaa eivätkä enää palaa

Pulaa maskeista, visiireistä, suojatakeista, entä onko tehohoitopaikkoja ja henkilökuntaa riittävästi? Onko Suomi varautunut kunnolla koronavirukseen? Katso kokonaistilanne tästä jutusta
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Vinksahtaneessa Yle-artikkelissa hypetetään ulkomaalaisten työllisten määrän kasvua – Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen vääristelyjä
Yleisradio hehkuttaa vailla pidäkkeitä, kuinka työllisyyden kasvu on 2020-luvulla tullut lähes kokonaan ulkomaalaistaustaisilta jättäen samalla kätevästi kertomatta ei-työllisten ulkomaalaisten määrän paisumisesta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen harrastamaa osatotuuksien paisuttelua.
















