Trumpin mahdollisuudet alkavat näyttää heikoilta, juridiikka astelee kuvioihin mukaan

04.11.2020 |22:01

Useat asiantuntijat ovat huolissaan Yhdysvaltain varsin tasaisesta vaalituloksesta, monin paikoin tasaista tulosta luonnehditaan pahimmaksi mahdolliseksi (engl: worst-case). Jommankumman kilpakumppanin selkeä voitto olisi estänyt jälkispekulaatiot ja jopa vaalituloksen riitauttamisen. Nyt mennään vaikeamman kautta. Trump on keskiviikon aikana väläytellyt useita kertoja vaalien riitauttamista. Nyt näyttää siltä, että tähän ollaan menossa.

Uutistoimistot AP ja New York Times kertovat Bidenin voitosta Wisconsinin osavaltiossa. Voitto on niukka. Molemmat saivat noin 1,6 miljoonaa ääntä, mutta Biden näyttää keränneen 21 000 ääntä enemmän.

Trumpin kampanja vaatii äänien uudelleenlaskentaa Wisconsinissa.

Ääntenlaskenta on edelleen kesken keskeisissä vaa’ankieliosavaltiossa, joita ovat Georgia, Pohjois-Carolina, Michigan, Wisconsin ja Pennsylvania. Näistä Michigan näyttää kääntyvän Bidenille.

Trumpin kampanja jättikin keskiviikkoiltana keskeytysvaatimuksen Michiganin ääntenlaskennasta. Kampanjan mukaan sille ei ole myönnetty pääsyä ääntenlaskentapaikoille, eikä se ole kyennyt tämän vuoksi tarkkailemaan vaaleja Michiganin lain edellyttämällä tavalla.Kampanja hakee Michiganin valitustuomioistuimelta keskeytyslupaa siihen asti, kunnes asianmukainen pääsy ääntenlaskentapaikoille on järjestetty.

Kampanja vaatii lisäksi jo avattujen äänten tarkistamista.

Jos Biden vie Michiganin 16 valitsijamiehen saaliin, hän yltää 270 valitsijamieheen, ja vaalit ratkeavat. Samoin käy, mikäli hän nappaa Pennsylvanian. Siellä on tarjolla 20 valitsijamiestä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta

18.08.2025 |11:05
5.
Suomen uutiset logo

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”

18.08.2025 |14:51
7.
Suomen uutiset logo

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”

18.08.2025 |08:05
8.
Suomen uutiset logo

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita

15.08.2025 |14:05
9.
Suomen uutiset logo

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista

17.08.2025 |15:19

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää