Tšekit nihkeinä: EU:ta johtavat sääntelyvimmaiset sosialistit

05.09.2017 |17:50

Tšekin tasavallassa käydään lokakuussa parlamenttivaalit, joissa EU-kriittiset puolueet voivat suorastaan jyrätä EU-myönteiset sosialidemokraatit. Maan valtiovarainministerinä vuodesta 2014 toiminut Andrej Babišin luotsaama ANO-puolue voi nousta suurimmaksi puolueeksi. Mielipidemittauksien mukaan ANO nappaisi yli neljänneksen äänistä. Puolue on hyvin eurokriittinen.

Babiš on hyvin suosittu politiikko ja hänen puolueensa saa kannatusta niin oikealta kuin vasemmaltakin. Hän haluaa suljetut pakolaisleirit Turkkiin ja Tunisiaan ja toivoo puolustusliitto Naton sulkevan jäsenmaidensa rajat turvapaikanhakijoilta. Lisäksi hän kannattaa vahvasti Tšekin omaa valuuttaa, korunaa.

– Me emme halua euroa. Se antaa Brysselille vain yhden uuden tavan sekaantua asioihimme, Babiš kertoi.

Maan EU-myönteisimpiin puolueisiin kuuluvat sosialidemokraatit eivät tällä haavaa halua liittyä yhteisvaluuttaan. Elintasoero naapurimaa Saksaan on liian suuri ja tätä eroa tulisi kuroa ensin umpeen. Sosialidemokraatitkaan eivät halua maahan turvapaikanhakijoita Italiasta ja Kreikasta. Sosialidemokraatit ovat mielipidemittausten mukaan yli kymmenen prosenttiyksikköä ANO-puoluetta perässä.

Saneluvallalle kolea vastaanotto

Tšekit eivät pidä ulkopuolisesta määräysvallasta. He ovat olleet usein ulkovaltojen puristuksessa Itävalta-Unkarin, natsi-Saksan ja Neuvostoliiton rautasaappaiden alla.

EU:n suosio on maassa alhaisempi kuin eurokriisin runtelemassa Kreikassa ja Italiassa. Maan presidentti Miloš Zeman on kesäkuussa pyöritellyt ajatusta kansanäänestyksestä EU-jäsenyydestä. Hänen mukaansa EU on liian keskusjohtoinen ja se kaventaa tuntuvasti jäsenmaiden itsemääräämisoikeutta.

– EU:sta ei ole mitään iloa minulle. Sitä johtavat sosialistista ajatusmaailmaa kannattavat politiikot. He haluavat säännellä kaikkea, prahalainen lakimies Pavel Ricka kertoo uutistoimisto Bloombergille.

 

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
3.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
5.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
8.
Suomen uutiset logo

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”

23.10.2026 |17:29
9.
Suomen uutiset logo

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia

27.10.2026 |11:00
10.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi