Viikon 48/2012 luetuin

TS:n ankka levisi mediaan

26.11.2012 |19:47

Turun Sanomat uutisoi hämmennystä aiheuttavalla tavalla Suomidemokraatit-puolueen perustamishankkeesta.

Lehden mukaan ”perustamista on suunniteltu Facebook-ryhmässä, johon on liittynyt oma-aloitteisesti useita Perussuomalaisten luottamushenkilöitä sekä tunnettuja rikollisjärjestöjen ja skinhead-liikkeen jäseniä”. Uutisessa listataan useita perussuomalaisten aktiivijäseniä nimeltä, muun muassa Harri Tauriainen, James Hirvisaari ja Freddy van Wonterghem.

Turun Sanomien lähteenään käyttämä, ilmeisesti anonyymi tiedote on sisältänyt virheellistä tietoa, eikä lehti ollut selvittänyt väitteiden paikkansapitävyyttä ennen alkuperäisen uutisen julkaisua. Uutista on päivitetty kuluneen päivän aikana useita kertoja. Virheellinen uutinen ehti kuitenkin  levitä muihin verkkojulkaisuihin kuten Verkkouutisiin ja Yleen.

Matias Turkkila


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos

27.01.2026 |16:30
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan

28.01.2026 |17:21
7.
Suomen uutiset logo

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana

30.01.2026 |12:01

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää