Tupon tunnustelu jatkuu

14.03.2013 |10:58

Tupo-neuvottelujen valmistelevat tunnustelut jatkuvat tänään torstaina. Keskiviikkona työntekijäjärjestöt SAK, STTK ja Akava kokoustivat yhdessä ja yhtenäistivät omia laadullisia tavoitteitaan.

– Koottiin asiat yhteen ja nyt pystytään niitä tulevissa mahdollisissa neuvotteluissa paremmin esittelemään. Tavoitteita käytiin läpi ihan perusteellisesti, SAK:n puheenjohtaja Lauri Lyly kertoi Demarin mukaan.

Järjestöt yhtenäistivät tavoitteensa työelämän laatuasioissa, eli esimerkiksi irtisanomistilanteiden turvassa. Työnantajapuoli puolestaan on koko ajan korostanut palkoista sopimisen tärkeyttä ja jättänyt laatukysymykset vähemmälle.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle

03.01.2026 |11:16
3.
Suomen uutiset logo

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu

31.12.2025 |16:01
6.
Suomen uutiset logo

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä

02.01.2026 |09:30
7.
Suomen uutiset logo

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”

02.01.2026 |18:02

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää