
Turun Perussuomalaiset nimesi ensimmäiset 25 kuntavaaliehdokastaan
Turun Perussuomalaisten hallitus on nimennyt kaksikymmentäviisi ensimmäistä perussuomalaista ehdokasta kevään 2025 kuntavaaleihin.
Yhdistys on asettanut tavoitteeksi täyden sadan hengen listan. Ensimmäiseen julkistukseen valikoitui mukaan niin vanhoja tuttuja luottamushenkilöitä kuin uusiakin ehdokkaita.
– Turun Perussuomalaiset on huolissaan enää lähinnä maahanmuutolla kasvavan velkaisen kaupungin haasteista. Tulemme haastamaan vanhat puolueet täydellä sadan ehdokkaan listalla tuleviin ratikkavaaleihin, toteaa Turun Perussuomalaiset ry:n puheenjohtaja Hannu Maja.
– Vaikka pormestariohjelmassa toisin luvattiin, niin päätös raitiotien rakentamisesta venytettiin tulevalle valtuustokaudelle. Kun muualla näyttää, että ratikanvastustajat eivät jaksa enää asettua ehdolle, niin meille se taas on yhdistävä tekijä.
Pormestariehdokkaat valitaan syksymmällä
Turun Perussuomalaiset täydentää listaa lähitulevaisuudessa ja tulee valitsemaan oman pormestariehdokkaansa syystalven aikana.
– Kokopäiväisenä yrittäjänä on ollut haastavaa, sillä ehdokashaastattelut vievät jo nyt suurimman osan käytettävissä olevasta vapaa-ajasta. Tämänkin työn kyllä jaksaa, sillä ehdokkaamme ovat hyvin fiksuja ja tavoitteellisia. Nyt jos koskaan kannattaa lähteä rakentamaan parempaa Turkua hyvien ihmisten kanssa, puheenjohtaja Maja jatkaa.
Perussuomalaiset on tuplannut jäsenmääränsä Turussa sitten edellisten kuntavaalien. Yhdistys järjestää syksyn aikana useita jäseniltoja, joissa käydään keskustelua tulevasta vaaliohjelmasta ja sen sisällöstä. Yhdistys tulee muodostamaan lopullisen kantansa suoralla jäsendemokratialla vuoden loppuun mennessä.
Perussuomalaisten listan 25 ensimmäistä kuntavaaliehdokasta Turussa ovat ylipalomies, eläkeläinen Artti Ailio, osastonsihteeri Ritva Andersson, vanhempi konstaapeli Juha Anttila, historian lehtori Sari Anttila, insinööri Alice Girs, metsuri Kimi Grönlund, insinööri, kapteeniluutnantti Timo Harju, energia- ja ympäristötekniikan insinööri Paula Hiltunen, henkilöstöjohtaja Kari Kandelberg, myyntipäällikkö Jouni Kaunisto, yrittäjä, henkilökohtainen avustaja Uma Louhola, konsultti, yrittäjä Raino Koskinen, eläkeläinen Pertti Kosonen, merkonomi, eläkeläinen Jouko Laakso, vanhempi konstaapeli Heikki Laaksonen, erikoislaboratorionhoitaja, sytologia-assistentti Pirjo Lampi, valtiotieteiden kandidaatti, eduskunta-avustaja Riku-Mikael Leppänen, yrittäjä Hannu Maja, yrittäjä Juha Mustikkamaa, hammaslääkäri Pirjo Niinivirta, merikapteeni Raimo Pappel, koeajaja Sami Peltola, yrittäjä, valmentaja Martti Sipilä, yhteiskuntatieteiden maisteri Joonas Taipaleenmäki sekä koneinsinööri Timo Viitala.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Hallitus selvittää maahanmuuttajien arvot: ”Lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”
Maahanmuutto- ja integraatiopolitiikan pitää perustus tosiasioihin, ei näppituntumaan saatikka oletuksiin. Näin ajattelee tuore opetus- ja integraatioministeri Simona Mohamsson (ent. Mohammad). Yhteiset tasavertaisuuteen perustuvat arvot on hyväksyttävä, sillä ”lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”.
